Breaking News

Грчките медиуми за признавањето на Охридската архиепископија за канонска

Вселенската патријаршија ја призна црквата на Северна Македонија како Охридска црква“; „Вселенска патријаршија: Охридската црква на Северна Македонија станува канонска“; „Вселенската патријаршија ја призна шизматичката црква на Скопје; „Вселенската патријаршија ја призна црквата на Северна Македонија – задоволство во Скопје“, „Вселенската патријаршија ја прими скопската архиепископија во црковно општење“, се …

Read More »

И ЕВРОПСКАТА „ВТОРА ЛИГА“ Е ДОБРА ЗА МАКЕДОНИЈА Макрон ни дава шанса што не смееме да ја пропуштиме

Политичарите во Македонија засега се воздржани околу предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на т.н. Европска политичка заедница во која ќе бидат обединети сите земји-аспиранти во Европската Унија. Сепак, аналитичарите сметаат дека тоа би можело да претставува добра шанса за земјава, со цел да се олесни интегративниот процес. …

Read More »

ЌЕ СЕ ВОВЕДЕ ЗОНСКО ПАРКИРАЊЕ И ВО КАРПОШ „Градски паркинг“ ќе ја организара наплатата

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ ќе биде одговорно за јавните паркиралишта и јавните површини кои ќе бидат наменети за зонско паркирање на територија на општина Карпош, одлучија советниците на денешната седница. Во таа насока, јавното претпријатие ќе преземе активности за организација на сообраќајот во мирување, вклучувајќи ги обележувањето, одржувањето и користењето, …

Read More »

Мицкоски: Никогаш не било полошо во Македонија – треба да има избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ; Христијан Мицкоски во „Тема на денот“ во дневникот на Сител истакна дека за оваа национална катастрофа која и се случува на Македонија, оваа влада не е решение туку е проблемот и затоа потребни се предвремени парламентарни избори за да може да се подобрат работите во државава. – …

Read More »

Гоце Делчев: Да научиме нешто, ако не сме знаеле досега

Гоце Делчев е идеолог, организатор, водач на македонското револуционерно националноослободително движење и еден од творците на револуционерните правни акти. Тој е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, а загинал во селото Баница на денешен ден во 1903 година, по долга и измачувачка битка со турската војска. Историската средба …

Read More »

Иван Јованов од „Либеро бенд“ го извади својот Џокер – отвора своја продукција и го претставува најконтроверзниот артист што Македонија некогаш го имала

Музика на кирилица Иван Јованов од „Либеро бенд“ го извади својот Џокер – отвора своја продукција и го претставува најконтроверзниот артист што Македонија некогаш го имала 13 април 2022, среда Во ова време – невреме, ретки се изведувачите кои работат, се трудат и вложуваат во својата кариера. Иван Јованов е …

Read More »

Со тикет од 20 денари до 2.5 милиони денари – нов милионер на “Sport Life”

И порано имало милионски добивки, но изминатиот викенд вистинско изненадување приреди играчот во обложувалницата на Sport Life во Влае. Со тикет од само 20 денари и 27 пара, успеа да ги погоди сите и да обезбеди неверојатна добивка од 2,5 милиони денари или поточно околу 40.000 евра. Среќниот, но и …

Read More »

„Меморија“ со концерт за сите генерации на 11 јуни на стадионот на АРМ

Секој концерт е посебна приказана – но концертите на „Меморија“ и дружбите со нив се незаборавни. Многу песни – уште повеќе спомени, но сега се мисли само на она што следува – нов концерт на отворено на 11.јуни на Стадионот на АРМ. „Меморија“ направи бум со повратничкиот концерт пред 5 …

Read More »

Кој добива, а кој губи од штрајкот на наставниците

Веќе трет ден наставниците во Северна Македонија штрајкуваат за поголеми плати, а учениците не следат настава, очекувајќи разрешница од преговорите на СОНК со Владата. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека од прекинот на наставата губат сите- и децата, и наставниците и државата. „Тоа се ненадоместливи загуби. Штрајкот не смее …

Read More »

ПОПИС 2021: Кои се резултатите од пописот?

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, што беше спроведен од 5 до 30 септември 2021 година. Државниот завод за статистика (ДЗС) вчера ги објави …

Read More »