17.8 C
Skopje

Агим Јонуз до Момировски: Македонците станаа резил пред светот, сами меѓу себе си ископавте очи

- Advertisement -

Агим Јонуз од емисијата „Заспиј ако можеш“

Ако некој друг одлучи, а знаеме кој ако треба нешто да се случи во Македонија, ќе се случат. Каде е проблемот? Проблемот е што создадовме апсолутна некохертност на народот. Принципот е раздели, па владеј. Тој доживеа ренесанса. Во таа ренесанса се зајде. Македонците станаа резил пред светот. Сами меѓу себе си ископаа очи. Албанците се во голема предност. Кога е прашање кауза, тие го имаат тоа. Го имаат и србите тоа. Македонците го немаат. Па вие скокајте до несвест.

Најголем грев стана ако ја гледаш вистината во очи. Објаснуваш дека белото е бело. Ти тогаш си осуден дека или си антидржавен елемент или си пијаница што не знае што збори.

На прашањето од Момировски, доколку големите фактори се одлучат Македонија да се подели, кантонизира, федерализира, тој рече: Ние ќе одиме само на коктел, ништо друго. Ние не градевме здраво граѓанско општество. Ние градевме национално општество. Во кое еден вели не сум Зоки, се викам Драган. И ти ми викаш за тебе гасна комора. Аха така ли, ќе се качам на Шар Планина да те мавам со камења. Премногу се растури државата на нивоата кои подразбираат граѓанска кохерентност. Ти не мора да ме сакаш мене, ти си србин, но мора да се почитуваме. Ние работевме на изградба на еден фантастичен проект кој се вика политички бизнис. Ние само жнееме она што сме го сееле 30 години, а тоа антагонизам, тивко рушење и крадење на државата.

Погледнете ја целата емисија во продолжение:

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...