17.8 C
Skopje

АУДИОСНИМКА: Ние се бориме со Брисел и Вашингтон, нам не ни треба ЕУ, ние и требаме на ЕУ

- Advertisement -

На каналот „голата полјана“ попладнево е поставена аудиоснимка за која не може да се одреди времето кога е направена и на која се тврди дека е гласот на советничката на ВРО-ДПМНЕ Јелена Жугиќ при посета на општински комитет
На Јутјуб попладнево се појави аудиоснимка на која стои фотографија на ссоветничката во Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ Јелена Жугиќ и за која се тврди дека е нејзиниот глас.

На снимката која е насловена на „zugic“ и е поставена на каналот „голата полјана“ со двајца следбеници, лицето за кое се тврди дека е Жугиќ говори за политиката на партијата во однос на ЕУ. Од она што се слуша, е дека таа е во посета на партиски општински комитет, но не може да се утврди времето од кога е снимката.

„Ние не се бориме со Заев, со бориме со Брисел, со Вашингтон. Ова е озбилна и долгорочна стратегија. Ова е стратегија на декомпонирање, да се заврши она што не се заврши во 1913 во Букурешт. И оваа мала Вардарска што ни остана и таа да ни ја земат, оти сме папокот на светот, оти е Патот на свилата. Нам не ни треба ЕУ, ние и требаме на неа, ние имаме АЛшар, ие имаме води, жито , рудници, ниви, и од Бога талентиран, кроток, мил народ“

вели гласот за кој се тврди дека е Жугиќ.
На снимката, гласот за кој се тврди дека е на Жугиќ кажува оти нејзините зборови се всушност зборови на претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, од состанокот на Унијата на жени.

„Ова што ви го зборувам се зборовите на почитуваниот претседател Христијан Мицкоски. Јас не настапувам самостојно, не се ова мои идеи и пораки. Затоа оваа фаза на посети по општински е да ви ги пренесам неговите пораки“,

се слуша на аудио снимката.
Понатаму на снимката се слуша како лицето за кое се тврди дека е Жугиќ им вели на присутните, дека ско замине претседателот (Мицкоски) сите ќе заминат.

„Немојте да мислите дека ние како не знам кој ешалон ќе останеме. Притоа партијата ќе ни ја преземе некакво криминално здружение. Да не се лажеме, сите оние бомби, криминали, што не демонизираа, не правеа бандити, ни го осудија Никола Груевски за мерцедесот… Седиме во удобни општински комитети со парно, убави столчиња. Централата ни е со велелепни лустери, црвени теписи, со махагони астали и чувствувото ни е дека сме конфорни. Јас не можам да седам на овие состаноци, јас сум тргната во војна“,

вели Жугиќ.

ж

Извор: 360СТЕПЕНИ

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...
Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка со донесување на Наредба за спроведување истражна постапка против 22 – годишен битолчанец, за кого постои основано сомнение...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...