17.8 C
Skopje

Бајден како и Трамп го прекриши кралскиот протокол на приемот на кралицата Елизабета

- Advertisement -

Делегацијата на Џо Бајден со 18 автомобили пристигна во Ејден Проџект пет минути по пристигањето на кралицата што не е дозволено според протоколот.

Американскиот претседател Џо Бајден исто како и неговиот претходник доналд Трамп го прекрши кралскиот протокол кога неговата колона пристигна на приемот за вечера на Г7 по британската кралица Елизабета.

Делегацијата на Џо Бајден со 18 автомобили пристигна во Ејден Проџект пет минути по пристигањето на кралицата.

Кралицата пристигна таму со принцот Вилијам и Кејт и принцот Чарлс и Камила.

Според протоколот, сите гости треба да пристигнат пред кралицата за која било официјална пригода.

Сепак, доаѓањето на Бајден по кралицата Елизабета не го расипа расположението на состанокот, а кралицата имаше срдечен разговор со претседателот на САД.

Поранешниот претседател на САД Доналд Трамп, пак, два пати го прекриши кралскиот протокол кога при посетата на Бакингамската палата. Трамп не ја поздрави кралицата соодветно, со традиционалното поклонување со глава, како што наложуваат официјалните упатства на кралската веб-страница. Меланија, исто така, не го изведе традиционалното женско поклонување со свиткани колена. Неколку минути подоцна, Трамп повторно покажа лоши манири, додека ја разгледуваше кралската стража со кралицата. Освен што зачекори пред кралицата, Трамп ѝ го сврте и грбот додека одеа покрај гардистите.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...
Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка со донесување на Наредба за спроведување истражна постапка против 22 – годишен битолчанец, за кого постои основано сомнение...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...