17.8 C
Skopje

Веселин Вујовиќ: Посакувам целата постава да биде од Македонци, па нека странците само гледаат, ма колку и да се платени

- Advertisement -

Новиот тренер на македонскиот ракометен шампион Вардар, Веселин Вујовиќ, во интервју за „Балкан-хандбал“ зборуваше за составот и очекувањата за новата сезона.

Вујовиќ очекува Македонците да ги „гризат“ странците, односно да бидат на исто ниво.

– Имав разговори со младите македонски играчи. Барав оваа лето да одат на боречки спортови. Пивотмените на борење или џудо, а бековите и крилата на бокс или кик бокс. Има неколку причини. Сите боречки спортови се во дијагонален став. Така е и со ракометот. Ќе добијат на цврстина, агресивност и храброст. Знаете како е со играчите, штом работат во теретана, веднаш малку ги гледаат бицепсите во огледало. Не сакам Македонците во Вардар да играат алиби улога и да сметаат дека се што ќе направат лошо, дека ќе го поправат странците. Сакам да ги „гризат“ странците, да ги скубат и да не им даваат да играат повеќе од нив. Посакувам целата постава да биде од Македонци, па нека странците само гледаат, ма колку и да се платени, изјави легендарниот Вујовиќ.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...