17.8 C
Skopje

Вучиќ со ШАХ-МАТ за Бугарите

- Advertisement -

Српскиот претседател, за многумина „диктатор“ Александар Вучиќ кој долги години меѓу многумина важи за човек кој сака да има контрола над се во Србија, покрај тоа што се погрижи за да се покаже како вистински и достоен лидер на својата земја за време на пандемија, изминатиов период покажува вистински лидершип на Балканот и покажува како треба да се поддржува соседот во тешки времиња.

За жал нашите браќа од Бугарија не ја разбраа пораката од страна на македонскиот државен врв, не ја разбраа храброста или што би рекол еден наш екс премиер кој долги години водеше борба за подобрување на македонско-бугарско односите и на своја штета, револуцијата која Зоран Заев ја покрена во нашето општество кое долги години наназад беше труено со антибугарска пропаганда. Е сега, за жал, таа антибугарска пропаганда е потркепена односно поддржана од самите бугарски владини функционери и претставници на државниот врв во Бугарија. Тие како да заборавија колку години бевме оддалечени едни од други, како да заборавија што се се правеше во минатото за да постои нетрпеливост и омраза меѓу двете земји односно народи. Наместо да подадат рака, како што се чинеше дека ќе сторат по затоплувањето на односите и по потпишувањето на историскиот договор за добрососедство, тие се впуштија во една „политичка„ игра од која нема назад. По своја волја од пријателот се трудат да создадат непријател, да всадата непотребна омраза која ниту бугарскиот народ не ја сака.

А верувајте, не ја сака! Бугарскиот народ сака мир, европска иднина и вистински братски односи со нас. За тоа доволно говори фактот што најголемите противници на отварањето на преговорите со ЕУ беа оние кои не влегоа во Парламент односно кои целата својата политичка кампања ја сведоа на тоа дека „Макеоднија е Бугарска“. Токму тие не ја добија довербата од бугарските граѓани и од Парламент завршија на улица. Дека бугарскиот народ сака мир и љубов меѓу двата народи, спокој и пријателство говори доволно и фактот што пред да започне пандемијата источна Македонија беше полна со бугари, кои заедно со нас македонците се веселеа и играа ора во македонски кафеани, пеејќи и играјќи македонски и бугарски песни или заеднички песни. За тоа доволно говори и фактот што ние од источна Македонија постојано сакавме да заминеме на журче во Благоевград или Софија, да се спријателиме со некои луѓе од таму кои ќе бидат наши пријатели и на кои секогаш ќе можеме да им се обратиме за кафе-муабет кога ќе заминеме во Бугарија.

За жал, повторно ќе кажам, за жал оваа наша братска, пријателска атмосфера ја срушија политичарите. Дел од Македонија, дел од Бугарија. Ако порано вината ја баравме во Груевски, неговата антибугарска пропаганда, денес слободно вината можеме да ја побараме кај нашите соседи од Бугарија. Не од народот, ами од оние кои лапаат високи плати од народот. Оние кои треба да не водат кон светла иднина, а не кон мрачно минато. Знаете, кога денес еден млад македонец или млад бугарин ќе ја напушти државата и ќе замине во Германија, Шведска или Америка за подобар живот, нему не го интересира што е тоа што се случувало пред 300, 400, 1000 години. Него го интересира иднината, економијата, образованието, здравството, сето она кое што недостасува овде во Македонија, Бугарија и на Балканот.

Токму затоа, почитувани политичари – памет во глава, не го трујте народот со омраза! Создадете ЕВРОПСКО ПРИЈАТЕЛСТВО, разберете го зборот ЕВРОПСКА ВРЕДНОСТ во вистинска смисла на зборот!

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...