26.8 C
Skopje

Газда на векот: Го продал својот салон на својата вработена за неверојатна сума (ФОТО)

- Advertisement -

Пио Императи, сопртвеник на ценет фризерки салон кој го носи неговото име, ризикувал и ја вработил фризерката Кати Мура штом го завршила средното занаетчиско училиште пред 15 години.

Таа работела толку добро што Императи и го продал салонот во Њу Хејвен за само еден долар.

-Таа е добра фризерка, многу е фина. И го продадов салонот за еден долар за да останеме пријатели, вели Императи.

Иако Мура ќе плаќа ќирија, таа заштедила десетина илјади долари кои нема да ги плати како такса за купување на салонот, а нема да плати ниту за опремата, залихите во роба и клиентите.

Императи кој има 79 години и натаму работи во својот поранешен салон, но сега само како надворешен соработник.

Мура која има 32 години, вели дека никој не сакал да ја вработи кога завршила училиште бидејќи немала искуство. Контактирала еден од наставниците и како помош го добила бројот на Императи. Тој и неговата сопруга ја викнале на проба и потоа ја вработиле.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Први фотографии од хаосот во Љубљана: Луѓето бегале во паника кога одекнале истрелите, три лица се ранети Повредените се итно пренесени во болница, а полицијата...
Почитувани учесници на трибината „Патот до независноста“, На почетокот сакам да ја изразам мојата благодарност за вашето учество на оваа дискусија со која ќе создадеме...
Во Македонија вчеравечер пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини, донација од соседна Република Бугарија. По пристигнувањето, 30.000 дози беа веднаш дистрибуирани до вакциналните пунктови низ земјата. Министерството...
Општина Пробиштип потпиша договор со економскиот оператор БВ Инженеринг од Битола за рехабилитација на дел од улица „Илинденска“ и изградба на осветлување. Во моментот се...

Актуелно

Разговор со градоначалникот на Берово г. Звонко Пекевски МУАБЕТИ: Сите знаеме дека и Берово е едно од опожарените подрачја, што беше зафатено од бранот во...
Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни...
Во Македонија вчера пристигна конвојот помош од Словенија за гаснењето на пожарите. Тимот за заштита од пожари од Словенија е составен од 45 лица, команда,...
Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...

Најчитани вести

Пандемијата со кopoнавиpycoт ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Според него, оние кои не се вaкцинирани, голема...
Американката Паола Јурис (33) од Њу Хемпшир откри на социјалните мрежи дека посетувала часови по танц три месеци пред нејзиниот сопруг Денис да дознае...
-Тешко ми паѓа, вели Лиде Лиде најголемата обожавателка на министерот Венко Филипче, давајќи му поддршка и порака да издржи и да не се предава,...
Во Тетово денеска беше одржан граѓански марш од градскиот плоштад до изгорената модуларна болница во знак на почит кон 14-те луѓе кои ги загубија...