3.8 C
Skopje

Гости шokирани од цените во ресторанот на турскиот готвач „Salt Bae“ (ФОТО)

- Advertisement -

Турски готвач кој е познат на социјалните мрежи како „Salt Bae“ отвори ресторан во Лондон, луѓе шокирани од цените!

Нусрет Гокче, попознат како „Salt Bae“, е турски месар и готвач кој стана популарен, верувале или не, само поради начинот на кој го зачини месото. Откако ќе го исече стекот, го посолува свиткајќи ја раката во лактот, па солта паѓа по целата подлактица, па се до месото. И тоа движење му донесе слава и милиони, па сега има се повеќе светски градови каде Нусрет ги отвора своите ресторани.

Во моментов ги има 17, а неодамна беше отворен еден во Лондон, каде што гостите беа шокирани од цените. Имено, еден човек на својот Twitter профил по вечерата во овој рестора ја спореди сметката која изнесува 1.812 фунти, што е околу 129.000 денари, а 236 фунти, или повеќе од 17.000 денари, им се наплатувало на гостите само за бакшиш.

Осум гости на масата платиле таков есап, а луѓето беа крајно изненадени од цената на Кока-Кола, која чини девет фунти, односно 640 денари, како и фактот дека за четири Ред Бул пијалака им биле наплатени 44 фунти (речиси 3.100 денари).

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...
Ако во системот за електронски увид во избирачкиот список на Бугарија се внесе матичниот број на бугарската лична карта за која СДСМ тврди дека...
На децата треба да им се дозволи да ја истражуваат храната, но стручните лица предупредуваат дека има намирници кои треба да се избегнуваат додека...
Откако „Спанкс“ беше проценета на 1,2 милијарда долари (бидејќи инвестициската фирма „Блекстоун“ го купи мнозинскиот удел во компанијата), основачката на брендот одлучи да го...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Оливер Илиевски, кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово, не гледа инцидент во случајот со сопирањето на возилото на неговиот противкандидат и довчерашен сопартиец...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...