16.8 C
Skopje

Граѓаните ослободени од каматите за долговите: ВМРО-ДПМНЕ со реакција за одлуката

- Advertisement -

Новиот предлог закон на Владата за помош на најчувствителните категории граѓани, кои не успеале да си ги подмират обврските спрема државните и јавните претпријатија, ослободи над 150 илјади граѓани од плаќање на каматите, поради пандемискиот период. Износот на основниот долг ќе биде утврден во рок од 90 дена, а потоа уште дополнителни 15 дена за известување на граѓаните.

Од Владата апелираат овој пример на државните и јавни органи да го следат и останатите приватни компании, а со тоа да покажат општествена одговорност.

Владата планира да понуди евтини кредити за стопанството, преку Развојната банка, ќе бидат достапни околу 100 милиони евра со камата од 1.6%, кои ќе имаат простор за отплаќање од 12 години со доплнителен грејс период од две години.

Според очекувањата овие средства треба да придонесат за нови вработувања, инвестиции и забразување на економскиот раст.

Како што посочи премиерот Заев, претходните пет вакви кредитни линии од 2009-та година, се целосно искористени и опфатиле над 2 илјади проекти.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта за копирање.

“Тогашните антикризни мерки и кредитни линии даваа економски резултати и македонската економија беше со најдобри резултати во Европа, а сега имаме исклучително најлоши резултати во целиот регион. Заради погрешните економски политики, имаме 6 илјади 200 затворени компании за една година, над 60 илјади нови невработени и 600 илјади граѓани во сиромаштија” – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Овие закони беа утврдени на владина седница. Сега им е неопходна поддршка од пратениците.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Родителите на момче родено во Лахолм во северна Шведска поднеле до Даночната управа барање за плаќање такса за крштевање на детето, кое им било...
Британката неколку пати ги одбила барањата на својот љубовник Родни, но кога тој ја запросил на сцената во клубот, пред сите, таа не можела...
На дневно ниво излегуваат милијарди песни. Не оставаат тргаи бидејќи се бркаат пари и слава. Ништо не било порано така. Ај сеа еве на...
Први во Европа: Оваа земја воведува задолжителна Ковид-пропусница за сите работници Сите работници во Италија во јавниот и приватниот сектор ќе мораат задолжително да поседуваат...

Актуелно

Разговор со градоначалникот на Берово г. Звонко Пекевски МУАБЕТИ: Сите знаеме дека и Берово е едно од опожарените подрачја, што беше зафатено од бранот во...
Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни...
Во Македонија вчера пристигна конвојот помош од Словенија за гаснењето на пожарите. Тимот за заштита од пожари од Словенија е составен од 45 лица, команда,...
Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...

Најчитани вести

Пандемијата со кopoнавиpycoт ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Според него, оние кои не се вaкцинирани, голема...
-Тешко ми паѓа, вели Лиде Лиде најголемата обожавателка на министерот Венко Филипче, давајќи му поддршка и порака да издржи и да не се предава,...
Американката Паола Јурис (33) од Њу Хемпшир откри на социјалните мрежи дека посетувала часови по танц три месеци пред нејзиниот сопруг Денис да дознае...
Во Тетово денеска беше одржан граѓански марш од градскиот плоштад до изгорената модуларна болница во знак на почит кон 14-те луѓе кои ги загубија...