14.8 C
Skopje

Грчkиот министер за СПОРТ упатил жалба поради дресовите на репрезентацијата на Маkeдонија

- Advertisement -

Репрезентацијата на Македонија во текот на утрешниот ден го игра својот прв, историски натпревар на едно Европско првенство. Избраниците на Игор Ангеловски ќе се соочат со Австрија, а пред самиот натпревар ФФМ и УЕФА се исправени пред нов предизвик.

Имено, грчкиот министер за спорт, Лефтерис Авгенакис упатил жалба директно до Александар Чеферин поради дресовите на репрезентацијата на Македонија.

Aвгенакис се пожалил дека на дресовите стои логото на ФФМ, федерација која го нема променето името, по договорот кој Македонија го потпиша со Грција во 2018 година.

Грците бараат на нашите дресови да стои или „НМ“ или „РНМ“ што би се однесувало на новото име. Се уште не е познато каква одлука ќе донесат телата во УЕФА и дали Македонија ќе истрча со на нас познатите дресови против Австрија.

Репрезентацијата на Украина мораше да менува дел од изгледот на дресот по жалбата која ја упати Русија поради тоа што на дресовите имаше слоган „Слава на Украина, Слава на хероите“ кој беше делумно отстранет поради политичка и воена конотација на истиот.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...