2.8 C
Skopje

Душан Свилар победи во „Ѕвездите на Гранд“, но сега не ја поднесува естрадата – еве што работи денес (фото)

- Advertisement -

Не е тајна дека Душан Свилар, победникот во третата сезона на „Ѕвездите на Гранд“, бил згрозен од скандалите на сцената и посочи дека лошо се снашол во шоу-бизнисот.

„Не ја разбирам потребата читателите детално да се интересираат за нечиј приватен живот и не прифаќам дека како некој што сакаат да слушаат да пее, морам да зборувам за мојот приватен живот и за тоа што правам кога ќе се исклучат камерите“, рече тој и продолжи:

„Не осудувам никого што се согласил на такви вести и направил компромис, но не сакам, затоа што не ми се допаѓаат такви работи. Тоа е да бидам популарен по секоја цена, тоа не е мојата цел “.
Душан се реши за голема промена, па има ангажман во театарот Теразије. Тој ја игра главната улога во претставата „Фантом на операта“, а покрај него, за улогата на Фантом во продукцијата е избран Васа Стајкиќ, кој ја имаше својата премиера ден претходно, за кој се вели дека е една од најсложените во театарот. Свилар ја играше својата улога со голем жар и доби одлични критики, што за него значи многу, бидејќи има намера да продолжи со актерството во продолжение на својата кариера.

„Ова е мојот втор мјузикл. Пред три години играв во мјузиклот „Тајната на црната рака“ и сега ја имав таа среќа да ја добијам улогата за која сонував. Пред две години бев на аудиција за Раул, иако сакав да го играм Фантом со сето свое срце “, изјави Душан Свилар.

Тој исто така призна дека било стресно да се подготвуви за одговорна работа во театарот.
„За еден месец, мораше да го подготвиме парчето целосно. Презадоволен сум од првите реакции и сакам целосно да му се посветам на мјузиклот во мојот иден живот “, истакна пејачот коментирајќи дека покрај пеењето студирал и глума.

„На Факултетот за музичка уметност од областа на соло пеење на кој присуствував, имавме актерско и сценско движење две години, така што не ми е непознато да бидам на театарската сцена и бев подготвен на некој начин да се покажам“, заклучи тој.

На крајот на 2016 година, талентираниот тенор од Суботица, заедно со неговата колешка Наташа Беквалац, која беше во улогата на Драга Машин, го толкуваа Драгутин Димитријевиќ Апис во мјузиклот „Тајната на црната рака“.

Театарската биографија на Душан Свилар ја вклучува и улогата на Алфред во оперетата „Лилјак“ на Јохан Штраус помладиот на театарот „Дадов“, додека тој настапува како солист со оркестарот „Станислав Бинички“ на Министерството за одбрана, Биг-бендот во Нови Сад, Филхармонијата „Суботица“, филхармонијата во Зрењанин и другиот филхармонија во Зрењанин.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Оливер Илиевски, кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово, не гледа инцидент во случајот со сопирањето на возилото на неговиот противкандидат и довчерашен сопартиец...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...