27.8 C
Skopje

Еди Рама: Свадбата беше подготвена, зетот стокмен, само невестата (ЕУ) не дојде

- Advertisement -

Ќе продолжиме да спроведуваме реформи, да исполнуваме критериуми, да правиме се што се бара од нас, но почетокот на преговорите и членството во Европската Унија не зависат од нас, нагласи денеска албанскиот премиер Еди Рама, во Охрид. Според него, она што во овој момент му преостанува на регионот е да работи на јакнење на меѓусебната соработка.
figure>

Рама недобивањето датум за преговори за членство, заедно со Македонија, го опиша сликовито – како совршено подготвена свадба, сватовите пристигнати, масите сервирани, зетот стокмен, но на крај невестата не се појавила. Јасно, се мисли на ЕУ. Како да сме во драма на Семјуел Бекет (чекајќи го Годо) додаде Рама.

Затоа, според него, за среќа постои нешто што не зависи од Унијата, а тоа е меѓусебната регионална соработка, или како што се нарекува таа иницијатива „мал Шенген“.
figure>

Во моментов единствен лидер кој е против таквиот вид соработка е Албин Курти, премиерот на Косово.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Први фотографии од хаосот во Љубљана: Луѓето бегале во паника кога одекнале истрелите, три лица се ранети Повредените се итно пренесени во болница, а полицијата...
Почитувани учесници на трибината „Патот до независноста“, На почетокот сакам да ја изразам мојата благодарност за вашето учество на оваа дискусија со која ќе создадеме...
Во Македонија вчеравечер пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини, донација од соседна Република Бугарија. По пристигнувањето, 30.000 дози беа веднаш дистрибуирани до вакциналните пунктови низ земјата. Министерството...
Општина Пробиштип потпиша договор со економскиот оператор БВ Инженеринг од Битола за рехабилитација на дел од улица „Илинденска“ и изградба на осветлување. Во моментот се...

Актуелно

Разговор со градоначалникот на Берово г. Звонко Пекевски МУАБЕТИ: Сите знаеме дека и Берово е едно од опожарените подрачја, што беше зафатено од бранот во...
Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни...
Во Македонија вчера пристигна конвојот помош од Словенија за гаснењето на пожарите. Тимот за заштита од пожари од Словенија е составен од 45 лица, команда,...
Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...

Најчитани вести

Пандемијата со кopoнавиpycoт ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Според него, оние кои не се вaкцинирани, голема...
Американката Паола Јурис (33) од Њу Хемпшир откри на социјалните мрежи дека посетувала часови по танц три месеци пред нејзиниот сопруг Денис да дознае...
-Тешко ми паѓа, вели Лиде Лиде најголемата обожавателка на министерот Венко Филипче, давајќи му поддршка и порака да издржи и да не се предава,...
Во Тетово денеска беше одржан граѓански марш од градскиот плоштад до изгорената модуларна болница во знак на почит кон 14-те луѓе кои ги загубија...