17.8 C
Skopje

Зад завеси кои кријат тајни, кои треба да се изненадување нема некој кој ќе дочека среќа

- Advertisement -

Актуелна вчера беше изјавата на премиерот Заев и најавата дека ДУИ во сабота ќе ни каже нешто многу важно кое како што вели премиерот било многу модерно и соодветно за 21 век.

Замислете, Ахмети ќе ни соопштел нешто со кое што интегративците како што се нарекуваат, ќе предизвикале веројатно пријатно чувство ако судиме според насмевката на премиерот Заев.

И дури да се тргне завесата зад која мислат дека некој очекува дека ќе следуваат аплаузи, ние уште имаме недоволен број на вакцинирани граѓани, скршена економија, уништени бизниси и изгубени работни места. Зад завесата нема луѓе кои чекаат да им биде соопштено нешто на кое што ќе аплаудираат. Таму се наоѓаат оние кои останаа а кои чекаат реформи, квалитетно здравство, образование, преговори со ЕУ, план за спас од оваа корона-криза со која ги изгубивме своите работни места. Таму има луѓе кои чекаат одговор – кој е ефектот од промената на името на државата и дали тоа го промени нашиот живот на подобро?

Во 2021 година се чувствувам како да политичарите живеат во 2010 година кога еден друг лидер на една друга владејачка партија залута со мислите дека тој е нашиот херој, спасител, а всушност беше човек кој избрка илјадници луѓе од државата. Се надевам и овој пат да грешам но кога ги гледам насмеани во Влада оние кои до вчера се плукаа, а сега се најблиски соработници кои глумат дека носат модерни одлуки како што велат, кои доликуваат на времето во кое живееме во 21 век, се повеќе сум убеден дека имаме copy paste само во друга форма на она на кое што бевме навикнати. А верувајте, навикнати сме. Затоа и молчиме. Народов се измори за нови револуции. Барем засега!

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...