27.8 C
Skopje

ЗЛАТНИ ДЕЦА ПОМАГAJТЕ СЕЛОТО ЌЕ НИ ИЗГОРИ: Во Робово појаси за да се спаси селото

- Advertisement -

Се прават напори да се спречи пожарот да влезе во село Робово. До првата куќа во селото која е најблиску до пожарот се прават појаси за да се спречи негово палење на куќите.

На терен се пожарникари, шумска полиција, австирско противпожарно возило, доброволци, мештани и останати кои сакаат да помогнат и со надчовечки напори се обидуваат да спречат голема катастрофа.

На терен се и екипи од Здравствениот дом од Пехчево кои велат дека засега нема повредени и додаваат дека ќе бидат присутни се со цел да помогнат при евентуална укажана потреба.

– Имаме лесни повреди во вид на презаситенсот од јаглеродиоксид, мали изгоретинки, но засега ништо посериозно по здравјето на учесниците на гаснењето на пожарот, изјави директорката на Здравствен дом Пехчево, Руменка Станоевска.

Ситуацијата е многу лоша, болна сум, не можев да спијам, не можеме да спасиме, селото ќе ни изгори, вели жена низ солзи во Робово.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Први фотографии од хаосот во Љубљана: Луѓето бегале во паника кога одекнале истрелите, три лица се ранети Повредените се итно пренесени во болница, а полицијата...
Почитувани учесници на трибината „Патот до независноста“, На почетокот сакам да ја изразам мојата благодарност за вашето учество на оваа дискусија со која ќе создадеме...
Во Македонија вчеравечер пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини, донација од соседна Република Бугарија. По пристигнувањето, 30.000 дози беа веднаш дистрибуирани до вакциналните пунктови низ земјата. Министерството...
Општина Пробиштип потпиша договор со економскиот оператор БВ Инженеринг од Битола за рехабилитација на дел од улица „Илинденска“ и изградба на осветлување. Во моментот се...

Актуелно

Разговор со градоначалникот на Берово г. Звонко Пекевски МУАБЕТИ: Сите знаеме дека и Берово е едно од опожарените подрачја, што беше зафатено од бранот во...
Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни...
Во Македонија вчера пристигна конвојот помош од Словенија за гаснењето на пожарите. Тимот за заштита од пожари од Словенија е составен од 45 лица, команда,...
Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...

Најчитани вести

Пандемијата со кopoнавиpycoт ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Според него, оние кои не се вaкцинирани, голема...
Американката Паола Јурис (33) од Њу Хемпшир откри на социјалните мрежи дека посетувала часови по танц три месеци пред нејзиниот сопруг Денис да дознае...
-Тешко ми паѓа, вели Лиде Лиде најголемата обожавателка на министерот Венко Филипче, давајќи му поддршка и порака да издржи и да не се предава,...
Во Тетово денеска беше одржан граѓански марш од градскиот плоштад до изгорената модуларна болница во знак на почит кон 14-те луѓе кои ги загубија...