17.8 C
Skopje

Каде отиде државата?

- Advertisement -

Имавме земја со предиспозиции за да бидеме Швајцарија на Балканот, дојдовме до степен да молиме за милостиња од Бугарија, Грција, Србија. Дојдовме до таму да веќе се ни е нормално. Беше ОК да добиеме вето од Грција, беше ОК да добиеме промена на име, беше ОК да потпишеме договор со Бугарија, беше ОК да добиеме блокада од Бугарија.

Создадовме терен да ни прават што сакаат. Кај нас има толку многу голема шареноликост на партии кои цело време се борат за ЕУ и зборот „европски вредности“ не го вадат од уста. Не се знае кој е лев, кој е десен, кој е центар, кој е „десна левица“, а кој е „лева десница“.

Пече тоа што некој мисли дека народов е слеп, глув и ништо не разбира. Ние гледаме буквално СЕ и ако навлеземе подлабоко во тоа што ни се случува, ќе разбереме дека ова не е вака од сега. Ние сме одамна поделени. Можеби не на лист хартија, но сме поделени на секакви основи. Во Скопје имате една македонска, и една албанска страна. Се знае кој каде е газда. Се знае кои се навивачи на Вардар, кои на Шкендија. Имаме толку разноликост, а толку сме сите исти. Сите копнееме по подобар живот без разлика на нашата вера, нација, етникум, боја на кожа.

Сите копнееме, а само едни подобро живеат – политичарите! Обичниот народ се испокара многу повеќе од она што беше испокаран, добивме уште поголема недоверба во институциите. Информацијата од политичарите веќе ја примаме како збор на некој кој што не вреди, но сепак го примаме и го прифаќаме само поради тоа што сме зависни токму од нив. Дали за работно место, дали за подобра плата, дали за да не го изгубиме работното место итн итн..

Никој нас ниту не прашувал, ниту ќе не прашувал… но прашањето е дали го знаеме одговорот на прашањето – каде отиде државата?

Пишува: Антонио Димов

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...