17.8 C
Skopje

Компаниите што ќе имаат загуби ќе ја враќаат помошта која ќе ја добијат од државата за исплата на плати

- Advertisement -

Компаниите со загуба ќе ги враќаат парите кои од државата ќе ги добија како помош за исплата на платите, мерка која треба да биде дел од петтиот пакет мерки за помош на стопанството.

Фирмите кои ќе прикажат добивка на крајот на годината нема да треба да ги враќаат парите. Владата размислува да направи ваква измена и кај субвенциите, но и кај бескаматните кредити со цел да ги мотивира компаниите повеќе да работат.

-Во однос на поддршка на компаниите за исплата на плати, на бизнис секторот веројатно ќе ги понудиме и две опции, двата модели, со изменети услови. И опцијата за финансиска поддршка за исплата на плати и финансиска поддршка преку кредити со 0% камата. Наскоро ќе биде објавен целиот сет на економски мерки и ќе бидат презентирани сите детали, но да, духот на овој пакет е заздравување и развој. И во двете понудени решенија ќе има опција дел од средствата да станат неповратни доколку фирмата покаже успех и зголемување на поддршката при зголемување на бројот на вработени. Пакетот мерки, се уште се разработува во неговите детали, и во некој од следните денови ќе биде презентиран, велат од Влада.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...