21.8 C
Skopje

Крај на миcтериjата: Познато каде ќе настапува Меси следната сезона

- Advertisement -

Лионел Меси ќе стави крај на сагата околу својата иднина потпишувајќи нов договор со Барселона најдоцна за 48 часа, со што каталонскиот гигант ќе го осигура останувањето на најдобриот фудбалер во клупската историја.

Како што јавува весникот „Ел Мундо Депортиво“, голема новост е што новиот договор на Меси ќе биде со времетраење од пет години, со што претседателот Лапорта осигура Аргентинецот да остане на „Камп ноу“ до крајот на неговата кариера.

Меси веќе има 34 години, а доколку во меѓувреме реши да ја заврши кариерата пред истекот на договорот, Барселона ќе му понуди директорско место за останување во клубот и по збогувањето со активно играње фудбал.

Барса неколку сезони по ред потпишуваше едногодишни договори, но со овој потпис Меси само ќе ја потврди лојалноста кон клубот, но и вербата во проектот што го создава Лапорта, по војната што ја водеше со неговиот претходник Бартомеу.

Токму тоа била причината Лео да се согласи и на значително помала плата од онаа што ја заработувал досега, како помош кон клубот кој се соочува со огромни финансиски проблеми.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Родителите на момче родено во Лахолм во северна Шведска поднеле до Даночната управа барање за плаќање такса за крштевање на детето, кое им било...
Британката неколку пати ги одбила барањата на својот љубовник Родни, но кога тој ја запросил на сцената во клубот, пред сите, таа не можела...
На дневно ниво излегуваат милијарди песни. Не оставаат тргаи бидејќи се бркаат пари и слава. Ништо не било порано така. Ај сеа еве на...
Први во Европа: Оваа земја воведува задолжителна Ковид-пропусница за сите работници Сите работници во Италија во јавниот и приватниот сектор ќе мораат задолжително да поседуваат...

Актуелно

Разговор со градоначалникот на Берово г. Звонко Пекевски МУАБЕТИ: Сите знаеме дека и Берово е едно од опожарените подрачја, што беше зафатено од бранот во...
Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни...
Во Македонија вчера пристигна конвојот помош од Словенија за гаснењето на пожарите. Тимот за заштита од пожари од Словенија е составен од 45 лица, команда,...
Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...

Најчитани вести

Пандемијата со кopoнавиpycoт ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Според него, оние кои не се вaкцинирани, голема...
Истрагата на терен заврши. Од наодите на местото на настанот, Јавното обвинителство соопштува дека работи на расветлување на причината за пожарот. Извори на Алсат...
Врисоци, лелеци за помош, пламени јазици кои многу брзо се заканувале и навестувале дека се ќе изгори до темел. Буквално пет минути имале време,...
-Тешко ми паѓа, вели Лиде Лиде најголемата обожавателка на министерот Венко Филипче, давајќи му поддршка и порака да издржи и да не се предава,...