14.8 C
Skopje

Критовалутите достигнаа вредност од 2 трилиони долари

- Advertisement -

Вредноста на сите 9.115 криптовалути што ги следи веб-страницата „CoinMarketCap.com“, имаше комбинирана пазарна вредност од 1,996 трилиони долари, што претставува зголемување од околу 2,6% во последните 24 час, пишува, Денар.

Вкупната вредност на сите криптовалути на почетокот на јануари надмина 1 трилион долари, потпомогната од силниот пазар на 12-годишниот биткоин (БТК), како и поставување алтернативни дигитални средства, вклучувајќи етер (ЕТХ), матична валута на блокчејн мрежата на Етереум.

Се разбира, најзаслужен за овој раст е биткоинот. Пазарната капитализација на најпопуларната криптовалута на почетокот на оваа година беше 680 милијарди долари за да скокне на 1,1 трилиони долари во овие денови.

Неодамнешните објави за движења на крипто-валути од страна на етаблирани финансиски играчи како што се „Visa“, „PayPal“, „Goldman Sachs“ и „Morgan Stanley“ ја зајакнаа довербата на трговците дека крипто-валутите исто така ќе станат дел од финансискиот мејнстрим.

Во очите на инвеститорите, биткоинот стана дигитално злато, заштита од сите ексцеси што неизбежно ќе предизвикаат диво печатење пари насочени од централните банки, односно пред се висока инфлација и девалвација на класичните валути. Бидејќи цените на златото паѓаат благо неколку месеци, се повеќе станува јасно дека биткоинот навистина ја презеде својата улога во многу од портфолијата на големите играчи.

Инвестициите во „ETF“ покриени со злато се намалуваат (поточно, одливите), додека интересот за сите инвестиции поврзани со крипто-валутите расте. За тоа сведочи неодамнешната анализа на финансискиот портал „Bloomberg“, каде што тие напишаа дека минатата година беше пресвртница во перцепцијата на биткоинот во очите на институционалните инвеститори.

Како што светот станува се повеќе дигитален, „Bloomberg“ верува дека улогата на биткоинот ќе продолжи да расте, па затоа е јасно дека оваа година неговата шестцифрена вредност ќе биде при рака.

Содржината продолжува после огласот

Експерти за новиот органски производ: „Произведен е во САД, а САД потрошија 1,3 милиони за да го развијат затоа што …“
Sponosored by MonadPlug
Во последниве месеци, жешкиот тренд е незаменливиот белег, или скратено „NFT“, заради начинот на кој тие направија револуција во игрите и, пред сè, колекционерскиот простор. Благодарение на доаѓањето на блокчејн технологијата, гејмерите и собирачите на компјутерски игри можат да станат вистински сопственици и да заработат пари на објекти за виртуелни игри и други уникатни средства.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...