2.8 C
Skopje

Критовалутите достигнаа вредност од 2 трилиони долари

- Advertisement -

Вредноста на сите 9.115 криптовалути што ги следи веб-страницата „CoinMarketCap.com“, имаше комбинирана пазарна вредност од 1,996 трилиони долари, што претставува зголемување од околу 2,6% во последните 24 час, пишува, Денар.

Вкупната вредност на сите криптовалути на почетокот на јануари надмина 1 трилион долари, потпомогната од силниот пазар на 12-годишниот биткоин (БТК), како и поставување алтернативни дигитални средства, вклучувајќи етер (ЕТХ), матична валута на блокчејн мрежата на Етереум.

Се разбира, најзаслужен за овој раст е биткоинот. Пазарната капитализација на најпопуларната криптовалута на почетокот на оваа година беше 680 милијарди долари за да скокне на 1,1 трилиони долари во овие денови.

Неодамнешните објави за движења на крипто-валути од страна на етаблирани финансиски играчи како што се „Visa“, „PayPal“, „Goldman Sachs“ и „Morgan Stanley“ ја зајакнаа довербата на трговците дека крипто-валутите исто така ќе станат дел од финансискиот мејнстрим.

Во очите на инвеститорите, биткоинот стана дигитално злато, заштита од сите ексцеси што неизбежно ќе предизвикаат диво печатење пари насочени од централните банки, односно пред се висока инфлација и девалвација на класичните валути. Бидејќи цените на златото паѓаат благо неколку месеци, се повеќе станува јасно дека биткоинот навистина ја презеде својата улога во многу од портфолијата на големите играчи.

Инвестициите во „ETF“ покриени со злато се намалуваат (поточно, одливите), додека интересот за сите инвестиции поврзани со крипто-валутите расте. За тоа сведочи неодамнешната анализа на финансискиот портал „Bloomberg“, каде што тие напишаа дека минатата година беше пресвртница во перцепцијата на биткоинот во очите на институционалните инвеститори.

Како што светот станува се повеќе дигитален, „Bloomberg“ верува дека улогата на биткоинот ќе продолжи да расте, па затоа е јасно дека оваа година неговата шестцифрена вредност ќе биде при рака.

Содржината продолжува после огласот

Експерти за новиот органски производ: „Произведен е во САД, а САД потрошија 1,3 милиони за да го развијат затоа што …“
Sponosored by MonadPlug
Во последниве месеци, жешкиот тренд е незаменливиот белег, или скратено „NFT“, заради начинот на кој тие направија револуција во игрите и, пред сè, колекционерскиот простор. Благодарение на доаѓањето на блокчејн технологијата, гејмерите и собирачите на компјутерски игри можат да станат вистински сопственици и да заработат пари на објекти за виртуелни игри и други уникатни средства.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Оливер Илиевски, кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово, не гледа инцидент во случајот со сопирањето на возилото на неговиот противкандидат и довчерашен сопартиец...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...