14.8 C
Skopje

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

- Advertisement -

Леград, се наоѓа на северот на Хрватска, во близина на границата со Унгарија. Во моментов има околу 2.250 жители, додека пред 70 години имало двојно повеќе.

Во ова место, од кое луѓето бегаат со децении, сега се продаваат напуштени куќи за една куна или 0,13 евра во обид да се привлечат нови жители, но постојат одредени услови.

-Ние се претворивме во пограничен град со малку сообраќај кон други места. Населението драстично се намалува, изјави градоначалникот на Леград, Иван Саболиќ, за Ројтерс.

Во ова место, опкружено со зелени полиња и шуми, веќе се ставени на продажба 19 празни куќи по цена од една куна (0,13 евра) и досега се продадени 17 недвижнини.

Меѓу понудените куќи, некои се полуразрушени, немаат прозорци и врати, а ѕидовите се покриени со мувла.

Општината најавува дека ќе плати 25.000 куни за сите потребни адаптации, а градот ќе им помогне на новите жители кои сакаат да купат приватни куќи со 20 проценти од куповната цена, или до 35.000 куни.

Клучните услови за аплицирање се поединците или паровите да се финансиски стабилни и да се помлади од 40 години. Тие исто така треба да останат да живеат таму најмалку 15 години.

Саболиќ рече дека понудата привлеклла голем интерес и кај луѓе од странство:

-Откако медиумите известија за нашата акција, добивме барања за купување куќи од многу далечни места како Русија, Украина, Турција, Аргентина или Колумбија и додаде дека сепак не е лесно странците да емигрираат во Хрватска. Затоа ние се држиме до локалното население, рече тој.

ИЗВОР: КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување (faktor.mk)

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...