14.8 C
Skopje

Малите партии ги освоија големите градови во Хрватска – ќе успеат ли нашите во Македонија?

- Advertisement -

Малите партии им одржаа лекција на големите на локалните избори во Хрватска. Главниот град Загреб по преброени 86 проценти од гласовите, го освои Томислав Томашевиќ (39) кандидатот на зелено-левата коалиција „Можемо“. Томашевиќ освои 171.956 гласа, додека 89.244 гласачи гласаа за кандидатот на десното движење Татковина, Мирослав Шкоро.

Во Осиек беа преброени сите гласови и Иван Радиќ убедливо ја доби трката за градоначалник. Според излезните анкети на агенцијата Ипсос Пулс, во Сплит води кандидатот на партијата Центар, Ивица Пуљак, кој беше изненадување во првиот круг со најмногу гласови.

Пуљак има 59,19 проценти од гласовите, а Вице Михановиќ од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) 40,81 проценти од гласовите.

Доколку резултатите останат исти, ХДЗ ќе го загуби Сплит по четиригодишен мандат како актуелен градоначалник на Андро Крстуловиќ Опара.

Според анкетите на јавното мислење, Ријека ќе ја чува Социјалдемократската партија (СДП).

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...