0.8 C
Skopje

Министерот Бектеши кристијално јасно порачува: Ако сакате во кафиќи, вакцинирајте се

- Advertisement -

Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни или евентуално целосно затворање на објектите порача министерот за економија Крешник Бектеши.

Новите мерките предвидуваат угостителските објекти да примаат само вакцинирани лица кои што ќе бидат евидентирани од редарите кои ќе ги задолжат угостителите.

-Секој граѓанин кој што би сакал да посетува угостителски објекти треба да биде вакциниран, пошто државниот пазарен инспекторат ќе ги интензивира контролите, а дополнително угостителските објекти ќе имаат обврска да имаат редарски служби за да ги проверат, значи граѓаните нема да бидат казнети, ќе бидат казнети угостителските објекти ако не вршат контроли согласно протоколите, вели Бектеши.

Угостителите од друга страна сметаат дека новите владини мерки се небулозни, бидејќи редарските служби не се овластени да ги легитимираат гостите, односно е незаконски. Тие се жалат дека во екот на сезоната на свадбените прослави, поради новите мерки тие веќе почнале да се откажуваат.

-Веќе втор ден имаме откажување на резервации, преместување на свадбени прослави, нели откажување од угостителскиот објект, по кажувањето на младите тие се во барање на вили, викендици, дворови каде што би можеле да ја префрлат својата свадбена забава, вели Марија Синадиновска Арсовска од Иницијативен одбор на ресторани за организирани настани

Дел од граѓаните кои што ги анкетиравме го одобруваат владиниот потег, други пак велат дека не треба да се приморува народот да се вакцинира, но сепак во вакви услови, велат вакцината е неизбежна.

Од 16 август угостителските објекти ќе продолжат да работат само со терасите, а доколку капацитетот на објектите изнесува повеќе повеќе од 30 лица, тогаш задолжително е ангажирање на редари, кои што веќе на триесетиот гостин ќе му побараат сертификат за примена вакцина.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...
Не може општините да ги делат граѓаните, да имате политики кои ќе не скараат со соседите и да се залагаат за барок, вели премиерот...