2.8 C
Skopje

На лото ја освоил куќата на поранешен нарko-бос, страв му било да го земе клучот

- Advertisement -

Три недели по завршувањето на мексиканската лотарија во која добивка била и поранешната куќа на поранешниот нарко бос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, победникот се уште не се појави.

Шефицата на државната лотарија Маргарита Гонзалес повика на прес -конференцијата на претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор оваа недела луѓето да ги проверат купените билети за лотаријата за да видат дали ја освоиле куќата.

Во пресрет на Денот на независноста на Мексико, биле понудени вкупно 22 безготовински награди на специјалната лотарија на 15-ти септември.

Многу од нив биле конфискуваните имоти од шверцери на дрога или корумпирани службеници.

Приходот оди за мексиканските олимписки спортисти.

Главната награда била ложа на стадионот Ацтеки.

Еден од имотите била и куќа во мексиканскиот град Кулијакано, лулка на наркокартелот Гузман, Синалое.

Тоа е една од седумте куќи поврзани со тунелски систем.

Преку еден од тунелите, Гузман избега преку канализацијата под кадата, кога војниците се обидоа да го уапсат на 17 февруари 2014 година.Сега е во затвор во САД.

Мексиканската влада неколку пати се обидела да ја продаде куќата на аукција, но не успеала да најде купувач.

Продадени се само 39 проценти од 2 милиони лозови, кои чинеле околу едно евро.

Поранешната куќа на Гузман била освоена со тикет со сериски број 1.438.619.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Оливер Илиевски, кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово, не гледа инцидент во случајот со сопирањето на возилото на неговиот противкандидат и довчерашен сопартиец...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...