2.8 C
Skopje

Нултиот пациент на новиот бран во Кина, бил во карантин четири недели па го раширил вирусот

- Advertisement -

Мажот кој помина 21 ден во задолжителен карантин по враќањето во Кина од странство, беше означен како нулта пациент на новиот бран.

Во провинцијата Фуџијан на југоисточниот брег на Кина, повеќе од 60 луѓе се новозаразени, вклучително и 15 ученици од основно училиште.

Новите инфекции за првпат беа откриени кај двајца браќа за време на рутинско тестирање во основно училиште во округот Ксиан, во близина на градот Путијан. Друг ученик и тројца родители беа позитивни следниот ден.

Експертите што ја советуваат владата рекоа дека еден од родителите, таткото кој неодамна се врати од Сингапур, е најверојатниот изворот на инфекцијата, и покрај фактот што тој беше во карантин по неговото пристигнување во Кина.

Човекот пристигнал во Ксиамен, главниот крајбрежен центар во Фуџијан, на 4 август, каде што престојувал во задолжителен хотелски карантин 14 дена. Потоа, тој поминал уште една недела во централизиран карантин на одредена локација во градот, пред да се врати во својот дом, каде што имал здравствена контрола, уште една недела.

Тој, како што пишуваат тамошните медиуми бил тестиран на вирусот девет пати во текот на тринеделниот карантин, пред да биде позитивен во петокот, 37 дена по влегувањето во Кина.

Ограничувањата во Кина и задолжителните услови за карантин за пристигнување од странство се едни од најстрогите во светот.

Кинеските власти не откриваат кога, каде и како човекот го добил вирусот, но периодот на инкубација подолг од 21 ден е многу невообичаен. Истражувачите од провинцискиот Центар за контрола и превенција на болести во Гуангдонг откриле дека делта-сојот има просечен период на инкубација од четири дена.

Инфекциите се проширија и во други градови во провинцијата. Кинеската национална здравствена комисија во понеделникот објави дека се регистрирани шест локално пренесени случаи во Квангжу.

Локалните власти реагираа со ставање десетици милиони жители во строг карантин, спроведување масовни тестирања и мониторинг кампањи и ограничување на патувањата.

Кон крајот на август, здравствените власти објавија дека епидемијата е ефикасно ставена под контрола. Иако стратегијата изгледаше успешна, експертите велат дека на кинеските власти им требало повеќе време за да ја вратат инфекцијата на нула во споредба со претходните епидемии.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...
Не може општините да ги делат граѓаните, да имате политики кои ќе не скараат со соседите и да се залагаат за барок, вели премиерот...