17.8 C
Skopje

Ова е момчетo koе го нападна Маkрон: Полицајците останале збунети кога му ја претресле куќата

- Advertisement -

Ако сте пропуштиле

Снимката од Емануел Макрон кој вчера доби шлаканица при посетата на департманот Дроме на југоистокот на Франција, ги обиколила социјалните мрежи и станала главна тема во светските медиуми.

Веќе одредено време владее незадоволство во Франција поради политиките на Емануел Макрон, пред се поради справувањето со корона-кризата. Сепак, никој не очекувал дека замерките ќе се претворат во физички напад.

Полицијата го открила идентитетот на мажот кој нападнал Макрон. Станува збор за 28-годишниот Дамијен Тарел, кој прво изговорил француска монархистичка парола, па при повикот “долу Макрон” го удрил францускиот претседател по лице.

Француската полиција го претресла домот на Тарел, во кој живеел со својата мајка, каде пронашле оружје, советско знаме, примерок од книгата на Хитлер “Мојата борба” и воени игри.

Дамијен Тарел, судејќи по фотографиите на неговиот профил на Инстаграм, бил вљубеник во средновековната историја, а често учествувал и во симулации на витешки борби, со воен оклоп на себе.

Веднаш по инцидентот, полициски извори Тарел го нарекле “антихрист”, но детективите кои работат на случајот сметаат дека тој е “идеолошка папазјанија”, пренеле локалните медиуми.

Локалните медиуми пренесуваат и дека тој и неговиот пријател, кој бил уапсен со него, биле маргинални членови на општеството, без работа и без други пријатели. Тарел следел левичарски и десничарски Јутјуб канали, како и емисии за историски битки.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...