27.8 C
Skopje

ОФИЦИЈАЛНО: Роналдо во Јунајтед две години – „Ѓаволите“ му посакаа добредојде

- Advertisement -

Манчестер Јунајтед на својата интернет страна објави дека со поранешниот играч Кристијано Роналдо потпишале две годишен договор, со можност за продолжување на уште една година.

Во претходниот настап за Јунајтед тој постигна 118 голови и одигра 292 натпревари.

-Ви недостасуваат зборови за да го опишете Роналдо. Тој не само што е неверојатен играч, туку е и добар човек. Да имаш желба да играш и да можеш да играш со тоа топ темпо толку долго време треба да си навистина посебен човек. Не се сомневам дека ќе продолжи да не изненадува. Неговото искуство ќе биде значајно за помладите играчи во екипата. Среќен сум што се врати дома, истакна тренерот Оле Гунер Солскјер.

-Манчестер Јунајтед е клуб кој секогаш имал специјално место во моето срце. Бев трогнат од сите пораки кои ги добив по објавата во петокот. Не можам да дочекам да заиграм на „Олд Трафорд“, пред полн стадион да ги видам сите навивачи. Едвај чекам да му се приклучам на тимот по интернационалните игри и се надевам на многу успешна сезона, вели Роналдо.

За трансферот на португалската фудбалска ѕвезда, Манчестер јунајтед ќе му исплати на Јувентус 15 милиони евра во следните пет години, а износот би можел да биде зголемен за дополнителни осум евра во зависност од ефектот на Роналдо во дресот на „црвените ѓаволи“.

Договорот предвидува можност соработката меѓу Јунјатед и Роналдо да биде продолжена за уште една година, до лето 2024 година.

ШТО ИМА ОСВОЕНО КРИСТИЈАНО РОНАЛДО НА КЛУПСКО НИВО?

Златна топка (5): 2008, 2013, 2014, 2016, 2017.

Шампион на Англија (3): 2007, 2008, 2009

ФА Куп (1): 2004

Лига Куп (2): 2005, 2006.

Лига на шампиони (1): 2008.

Светско клупско првенство (1): 2008.

Шампион на Шпанија (2): 2012, 2017.

Куп на Шпанија (2): 2011, 2014.

Лига на шампиони (4): 2014, 2016, 2017, 2018.

Европски Супер куп (2): 2014, 2017.

Светско клупско првенств (3): 2014, 2016, 2017.

Шампион на Италија (2): 2019, 2020.

Куп на Италија (1): 2021.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Први фотографии од хаосот во Љубљана: Луѓето бегале во паника кога одекнале истрелите, три лица се ранети Повредените се итно пренесени во болница, а полицијата...
Почитувани учесници на трибината „Патот до независноста“, На почетокот сакам да ја изразам мојата благодарност за вашето учество на оваа дискусија со која ќе создадеме...
Во Македонија вчеравечер пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини, донација од соседна Република Бугарија. По пристигнувањето, 30.000 дози беа веднаш дистрибуирани до вакциналните пунктови низ земјата. Министерството...
Општина Пробиштип потпиша договор со економскиот оператор БВ Инженеринг од Битола за рехабилитација на дел од улица „Илинденска“ и изградба на осветлување. Во моментот се...

Актуелно

Разговор со градоначалникот на Берово г. Звонко Пекевски МУАБЕТИ: Сите знаеме дека и Берово е едно од опожарените подрачја, што беше зафатено од бранот во...
Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни...
Во Македонија вчера пристигна конвојот помош од Словенија за гаснењето на пожарите. Тимот за заштита од пожари од Словенија е составен од 45 лица, команда,...
Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...

Најчитани вести

Пандемијата со кopoнавиpycoт ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Според него, оние кои не се вaкцинирани, голема...
Американката Паола Јурис (33) од Њу Хемпшир откри на социјалните мрежи дека посетувала часови по танц три месеци пред нејзиниот сопруг Денис да дознае...
-Тешко ми паѓа, вели Лиде Лиде најголемата обожавателка на министерот Венко Филипче, давајќи му поддршка и порака да издржи и да не се предава,...
Во Тетово денеска беше одржан граѓански марш од градскиот плоштад до изгорената модуларна болница во знак на почит кон 14-те луѓе кои ги загубија...