23.8 C
Skopje

Поплавите допрва доаѓаат! Предупредување од експерти од NASA – светот ќе се соочи со феномен кој носи големи проблеми

- Advertisement -

Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA предвидуваат дека до средината на 2030 година ќе има уште поголеми проблеми поради порастот на нивото на морето, но и поради циклусот на Месечината.

Според новото истражување, за 10-на години ќе почнат поплавите кои ќе се случуваат периодично на секој еден месец, два или повеќе, во зависност од положбата на Месечината, Земјата и Сонцето, пренесува „Србија Данас“.

Кога Месечината, Земјата и Сонцето меѓусебно ќе се најдат во одреден однос, нивното гравитациско привлекување делува на океаните, па градовите кои се наоѓаат блиску до вода наскоро би можеле да се соочат со поплави кои ќе се случуваат секој втор ден, наведуваат експертите од NASA.

Поплавите допрва доаѓаат! Предупредување од експерти од NASA – светот ќе се соочи со феномен кој носи големи проблеми
Точка16/07/202121:16 2.950
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA предвидуваат дека до средината на 2030 година ќе има уште поголеми проблеми поради порастот на нивото на морето, но и поради циклусот на Месечината.

маркетинг
Според новото истражување, за 10-на години ќе почнат поплавите кои ќе се случуваат периодично на секој еден месец, два или повеќе, во зависност од положбата на Месечината, Земјата и Сонцето, пренесува „Србија Данас“.

Кога Месечината, Земјата и Сонцето меѓусебно ќе се најдат во одреден однос, нивното гравитациско привлекување делува на океаните, па градовите кои се наоѓаат блиску до вода наскоро би можеле да се соочат со поплави кои ќе се случуваат секој втор ден, наведуваат експертите од NASA.

„Ниско позиционираните подрачја кои се наоѓаат во близина на морето се сè повеќе изложени на ризик од поплави, а таквата состојба само ќе се влошува. Комбинацијата на гравитациското привлекување на Месечината, порастот на нивото на морето и климатските промени ќе доведат до уште пообилни поплави на крајбрежјето на САД, но и ширум светот“, нагласил Бил Нелсон, раководител во NASA.

Како Месечината влијае на нивото на морето
Одговорот лежи во познатиот научен феномен дека Месечината на секои 18,6 години минува низ циклус на мали промени на орбитата кој се нарекува Месечево мирување. Оваа појава првпат била забележана во 1728 година.

Месечината секојдневно влијае на појавата на плима и осека, но влијанието на нејзините гравитациски сили не е еднакво секоја година поради тоа што во текот на период од 18,6 години орбитата ја менува својата положба во однос на Земјата. Поради тоа таквите промени се одразуваат на плимата и осеката.

Во првата половина од овој циклус Месечината предизвикува плима која е пониска од просекот и осека која е поголема од просекот.

Во втората половина плимата се зголемува, а осеката се намалува.

Благодарение на таквиот лунарен циклус кој трае 18,6 години не доаѓа до пораст на нивото на морето, освен доколку постојат некои „отстапки“.

Фото: „Freepik“

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Родителите на момче родено во Лахолм во северна Шведска поднеле до Даночната управа барање за плаќање такса за крштевање на детето, кое им било...
Британката неколку пати ги одбила барањата на својот љубовник Родни, но кога тој ја запросил на сцената во клубот, пред сите, таа не можела...
На дневно ниво излегуваат милијарди песни. Не оставаат тргаи бидејќи се бркаат пари и слава. Ништо не било порано така. Ај сеа еве на...
Први во Европа: Оваа земја воведува задолжителна Ковид-пропусница за сите работници Сите работници во Италија во јавниот и приватниот сектор ќе мораат задолжително да поседуваат...

Актуелно

Разговор со градоначалникот на Берово г. Звонко Пекевски МУАБЕТИ: Сите знаеме дека и Берово е едно од опожарените подрачја, што беше зафатено од бранот во...
Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни...
Во Македонија вчера пристигна конвојот помош од Словенија за гаснењето на пожарите. Тимот за заштита од пожари од Словенија е составен од 45 лица, команда,...
Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...

Најчитани вести

Пандемијата со кopoнавиpycoт ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Според него, оние кои не се вaкцинирани, голема...
Истрагата на терен заврши. Од наодите на местото на настанот, Јавното обвинителство соопштува дека работи на расветлување на причината за пожарот. Извори на Алсат...
Врисоци, лелеци за помош, пламени јазици кои многу брзо се заканувале и навестувале дека се ќе изгори до темел. Буквално пет минути имале време,...
Во Тетово денеска беше одржан граѓански марш од градскиот плоштад до изгорената модуларна болница во знак на почит кон 14-те луѓе кои ги загубија...