2.8 C
Skopje

Први во Европа: Оваа земја воведува задолжителна Ковид-пропусница за сите работници

- Advertisement -

Први во Европа: Оваа земја воведува задолжителна Ковид-пропусница за сите работници

Сите работници во Италија во јавниот и приватниот сектор ќе мораат задолжително да поседуваат здравствена “зелена пропусница” која докажува дека лицето е вакцинирано барем со една доза против Ковид-19, дека неодамна закрепнала или дека е негативна на коронавирус, рекла во среда министерката за регионални работи.

Италија така би можела да стане прва европска земја во која ковид-пропусницата ќе биде задолжителна за сите работници. Италија на тој чекор се одлучила за да принуди на вакцинирање повеќе луѓе и да го сузбие ширењето на заразата.

Пропусницата, во дигитален или хартиен облик, најпрво била замислена да ги олесни патувањата меѓу членките на ЕУ, но Италија ја бара таа “зелена пропусница” како услов за влез во музеи, теретани и затворени простории во ресторани.

Министерката Мариастела Гелмини кажала дека состанокот на владата во четврток ќе биде важен момент за изгледите за задолжително поседување на тој документ.

“Одиме кон задолжителна Зелен пропусница не само за работниците во јавниот, туку и во приватниот сектор”, рекла Гелмини.

Околу 73 проценти од 60 милиони жители на Италија примиле барем една доза, а 65 проценти се потполно вакцинирани.

Состанокот во четврток би можел да биде многу тензичен и допрва ќе се види дали владата ќе оди толку далеку како што најавува Гелмини, министерката од конзервативната партија на Силвио Берлускони, Форца Италија

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Оливер Илиевски, кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово, не гледа инцидент во случајот со сопирањето на возилото на неговиот противкандидат и довчерашен сопартиец...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...