2.8 C
Skopje

Свештеник бил во исповедалницата каде што чистел и пронашол две торби – кога ги отворил не можел да им поверува на очите

- Advertisement -

Муабети.мк – 24 часа во денот, седум дена во неделата ИНФОРМИРАЈ СЕ

Свештеник бил во исповедалницата каде што чистел и пронашол две торби

кога ги отворил не можел да им поверува на очите

Италијанската полиција започна истрага, бидејќи во исповедалницата на една црква во близина на Ватикан биле пронајдени две торби во кои имало вкупно 36.000 евра.

Парите ги пронашол свештеникот Џовани Мартире Савина, додека ја чистел исповедалницата во црквата.

Сеуште не е познато дали се работи за великодушна донација или пак некој “грешник” се обидел да се ослободи од илегално стекната добивка.

Полицискиот инспектор Салваторе Фриано изјавил дека за сега не се исклучува никаква можност.

Анонимните донации во црквата не се реткост, но никогаш не биле во прашање вака големи суми, рекол свештеникот Савина.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...
Не може општините да ги делат граѓаните, да имате политики кои ќе не скараат со соседите и да се залагаат за барок, вели премиерот...