27.8 C
Skopje

СЗО: Трета доза на вакцина против ковид засега не е оправдана

- Advertisement -

Примената на дополнителни дози вакцини против ковид-19 кај целото население засега не е оправдана, оценија експерти на СЗО и на американската агенција за лекови ФДА.

„Вакцините, кои ги има во ограничени количества, ќе спасат најмногу животи ако им ги дадеме на лицата изложени на голема опасност од тежок облик на ковид и кои сè уште не се вакцинирани“, напишаа експертите во британскиот медицински магазин Лансет.

„Сегашните податоци не покажуваат потребно од повторно вакцинирање на целата популација, кај која ефикасноста против тешки облици и понатаму е висока“, продолжува групата меѓународни експерти во која има експерти на Светската здравствена организација и ФДА и неколку истражувачки организации од целиот свет.

Можноста за дополнителна, најчесто трета доза, за целото население е тема на бурни расправи.

Во земји како Франција почна довакцинирање со трета доза за некои категории на населението и тоа најстарите (шест месеци по вакцинирањето) и лицата со ослабен имунитет.

Тие земји тоа го оправдуваат со пад на ефикасноста против делта варијантата, а изгледа дека со време тој пад се засилува.

Некои отидоа и подалеку. Во Израел трета доза е на располагање за сите постари од 12 месеци, пет месеци по вакцинирањето. Соединетите Американски Држави почнуваат кампања за дополнително вакцинирање на 20 септември, почнувајќи од најстарите.

Но СЗО повеќе пати ја отфрли дополнителната доза за целото население и смета дека таа мерка не е научно основана и ја истакнува нееднаквоста на сиромашните земји.

Експертите чиј напис е објавен во Лансет сметаат дека, иако нивото на антитела со време се намалува кај вакцинираните, тоа не значи дека вакцините се помалку ефикасни против тешки облици на заболување.

Тие истакнуваат уште еден вид имунолошки одговор, клеточниот имунитет, кој е потешко мерлив.

Со тоа препорачуваат развој на дополнителни вакцини специјално развиени за порезистентните варијанти кои во иднина би можеле да се појават, наместо примена на дополнителни дози на постоечките вакцини.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Општина Пробиштип потпиша договор со економскиот оператор БВ Инженеринг од Битола за рехабилитација на дел од улица „Илинденска“ и изградба на осветлување. Во моментот се...
Родителите на момче родено во Лахолм во северна Шведска поднеле до Даночната управа барање за плаќање такса за крштевање на детето, кое им било...
Британката неколку пати ги одбила барањата на својот љубовник Родни, но кога тој ја запросил на сцената во клубот, пред сите, таа не можела...
На дневно ниво излегуваат милијарди песни. Не оставаат тргаи бидејќи се бркаат пари и слава. Ништо не било порано така. Ај сеа еве на...

Актуелно

Разговор со градоначалникот на Берово г. Звонко Пекевски МУАБЕТИ: Сите знаеме дека и Берово е едно од опожарените подрачја, што беше зафатено од бранот во...
Угостителите да ги почитуваат новите протоколи за да се заштити јавното здравје, а со почитувањето на овие мерки, ќе се избегне носењето на порестриктивни...
Во Македонија вчера пристигна конвојот помош од Словенија за гаснењето на пожарите. Тимот за заштита од пожари од Словенија е составен од 45 лица, команда,...
Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...

Најчитани вести

Пандемијата со кopoнавиpycoт ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Според него, оние кои не се вaкцинирани, голема...
Американката Паола Јурис (33) од Њу Хемпшир откри на социјалните мрежи дека посетувала часови по танц три месеци пред нејзиниот сопруг Денис да дознае...
-Тешко ми паѓа, вели Лиде Лиде најголемата обожавателка на министерот Венко Филипче, давајќи му поддршка и порака да издржи и да не се предава,...
Во Тетово денеска беше одржан граѓански марш од градскиот плоштад до изгорената модуларна болница во знак на почит кон 14-те луѓе кои ги загубија...