2.8 C
Skopje

Тито запалил пура во Белата куќа, а Никсон му рекол: „Тука пушењето е забрането“, одговорот на маршалот го замолчил

- Advertisement -

Претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито бил гостин во САД во 1971 година и таму бил дочекан како што му доликува на некој странски државен функционер.

Броз грижливо и внимателно ги градел односите и со Истокот и со Западот, развивајќи во исто време домашна индустрија, штитејќи ги работничките права и суеверитетот на државата.

Колку тој бил почитуван во светот, сведочат многу снимки од неговите посети во земјите ширум планетата.

Сепак, една од анегдотите говори многу за тоа почитување, а истата настанала во Белата куќа за време на посетата на Тито во 1971 година.

Имено, во Белата куќа строго било забрането да се пуши и никој не го правел тоа внатре.

Знаејќи го сето тоа, Тито среде состанокот со Никсон пред новинарите и фоторепортерите, извадил пура и ја запалил, и тоа не било каква туку кубанска која лично му ја подарил Фидел.

„Господине претседателе, ние тука во Белата куќа не пушиме“, му рекол изненаден Никсон.

Тито само го погледнал, продолжил да вовлекува од пурата, па ладно му договорил: „Блазе си ви“.

Никсон до крајот на состанокот не ја споменал таа забрана.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...
Не може општините да ги делат граѓаните, да имате политики кои ќе не скараат со соседите и да се залагаат за барок, вели премиерот...