29.8 C
Skopje

УЕФА жестоко им одговори на клубовите кои планираат Суперлига: Казните ќе бидат драстични

- Advertisement -

Денеска пристигна информацијата дека 12 европски клубови службено е објават вест за основање Суперлига. Повеќе околу ова прочитајте ТУКА.

Чим стигна веста дека европските богаташи планираат да почнат своја лига, се огласи УЕФА со жестоко предупредување во кое најавува драстични казни за оние кои евентуално би учествувале во Суперлигата.

„УЕФА, Англиската фудбалска федерација и Премиер лигата, Кралската шпанска фудбалска федерација и Ла лига и Италијанската фудбалска федерација дознаа дека неколку англиски, шпански и италијански клубови планираат правење нова затворена, таканаречена Суперлига. Во случај тоа навистина да се случи, сакаме да повториме дека УЕФА, ФА, РФЕФ, ФИГЦ, Премиер лигата, Ла Лига, Серија, но и ФИФА и сите наши други членки ќе останат обединети во нашите напори да го прекинеме тој циничен проект, проект кој се темели на сопствени интереси на неколку клуба во момент кога друштвената солидарност е потребна повеќе од било кога

Ќе ги разгледаме сите мерки кои ни се достапни на сите нивоа, како правосудни така и спортски, за да го спречиме тоа да се случи. Фудбалот се темели на отворени натпреварувања и спортски заслуги и не може да биде различно.

Целиот текст на Дриблинг

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Дали Дурловски го "потценува" Јанчев? Познатиот оперски пејач Игор Дурловски кој важи во јавноста за еден од предводниците на "За заедничка Македонија" денеска сподели фотографија,...
Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA...
Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај дел од магистралниот пат Кичево – Гостивар, соопшти АМСМ во вонреден извештај за состојба на патиштата. Сообраќајот е...
Во текот на вчерашниот ден, уапсен е 37-годишен жител на Ѓорче Петров откако било констатирано дека врши кражба на струја. „На 16.07.2021 во 14.30 часот...

Актуелно

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес...
Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев...
Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како...
Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212...

Најчитани вести

Сара Аврамова како што и е вистинското име и презиме или devojkata_od_pehcevo како што се претставува и е потпишана на својот Инстаграм профил е...
Утринава Комисијата за заштита на населението од заразни болести по разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба одлучи дека нема да има воведување на дополнителни рестриктивни...
Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани...
Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни...