2.8 C
Skopje

Шведска им забрани на родители да го крстат својот син Владимир Путин

- Advertisement -

Родителите на момче родено во Лахолм во северна Шведска поднеле до Даночната управа барање за плаќање такса за крштевање на детето, кое им било одбиено, бидејќи сакале да го наречат својот син по рускиот претседател Владимир Путин.

Иако не е непознато дека шведскиот закон забранува имиња што се навредливи или може да бидат извор на некакви непријатности, причината за одбивањето во овој случај не е откриена.

Шведска им забрани на родители да го крстат својот син Владимир Путин

Родителите на момче родено во Лахолм во северна Шведска поднеле до Даночната управа барање за плаќање такса за крштевање на детето, кое им било одбиено, бидејќи сакале да го наречат својот син по рускиот претседател Владимир Путин.

Иако не е непознато дека шведскиот закон забранува имиња што се навредливи или може да бидат извор на некакви непријатности, причината за одбивањето во овој случај не е откриена.

Како што пренесо странските медиуми, родителите на момчето биле принудени да предложат друго име, а претходните години на листата на забранети имиња се најдоа Алах, Форд, Мајкл Џексон, Пилснер и други. Меѓутоа, имаше и случаи кога судот пресуди дека Даночната управа ги оштетила граѓаните.

Тоа се случи во 2007 година, кога на родителите, сепак, им беше одобрено на својата ќерка да ѝ го дадат името Металика. Од друга страна, имаше и необични одобрувања кога во 2019 година, родителите на своето дете му го дадоа Гугл по најголемиот веб-пребарувач.

Инаку, можеби зад целата оваа приказна се крие т.н. студена војна помеѓу шведската и руската дипломатија која датира од 2015 година кога и едната и другата страна меѓусебно протераа дипломати.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

ТОП Вести

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија,...
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување...
Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од...
На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот...

Актуелно

Доктор Сара Готфрид открива како правилната исхрана (базирана на нашите хормони) може да им помогне на жените да ослабат засекогаш. Новата стратегија за губење...
МУАБЕТИ.МК - 24 седум часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека растот на цените, кој што...
Муабети.мк - 24 часа во денот, седум дена во неделата Најнови информации Прочитајте повеќе Владата на Република Северна Македонија, денеска, 21.09.2021 година (вторник), со почеток во...
Првата генерација милијардери не е вклучена во оваа листа, а нагласено е дека листата не е конечна, бидејќи има семејства чие богатство е распространето...

Најчитани вести

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на социјалните мрежи ги обвини своите сопартијци дека наместо за него, на локалните избори работеле...
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
Оливер Илиевски, кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово, не гледа инцидент во случајот со сопирањето на возилото на неговиот противкандидат и довчерашен сопартиец...
Доаѓаме во различни форми и големини и без разлика како изгледа нашето тело, треба да го сакаме. Сите наши облини, несовршености и лузни ги...