Breaking News

Бочваpски на состанок со Ебор Коридорот 8 останува врвен приоритет на оваа Влада

Министерот ги запознал претставниците на Банката за изградбата на железничката пруга на Коридорот 8, финансирана од ЕБОР, притоа потенцирајќи дека напролет започнуваат со изградба првата и втората фаза, односно делницата од Куманово до Крива Паланка.

Изградбата на Коридорот 8 останува врвен приоритет на оваа Влада, посочи министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, кој денеска оствари работен состанок со Анди Аранитаси, претставникот на ЕБОР за Република Северна Македонија и со претставници на Банката од Лондон.

На состанокот се разговараше за реализација на инфраструктурните проекти што се работат со финансиска поддршка на ЕБОР, информираа од Министерството за странство.

Министерот Бочварски ги запознал претставниците на Банката за изградбата на железничката пруга на Коридорот 8, финансирана од ЕБОР, притоа потенцирајќи дека напролет започнуваат со изградба првата и втората фаза, односно делницата од Куманово до Крива Паланка.

На средбата се разговарало и за финализирање на финансиската конструкција за изградба на втората фаза од автопатот Скопје – Блаце.

– Од двете страни е изразено задоволство што проектите течат со предвиденото темпо и посочија дека соработката помеѓу ЕБОР и Министерството за транспорт и врски во наредниот период дополнително ќе се продлабочува. Министерството за транспорт и врски останува силно посветено во реализација на крупните капитали инвестиции со што се покажува намерата на Владата во изградбата на целокупната инфраструктура во земјата – се вели во соопштението.

About

Check Also

Мицкоски: Никогаш не било полошо во Македонија – треба да има избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ; Христијан Мицкоски во „Тема на денот“ во дневникот на Сител истакна дека …

Leave a Reply

Your email address will not be published.