Breaking News

Путин вели дека САД и сојузниците ги игнорирале безбедносните барања на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД ги игнорирале барањата на Русија НАТО да не се шири кон исток во неговите први забелешки за зголемените тензии околу Украина за повеќе од еден месец.

Но, тој додаде дека Москва се уште е отворена за повеќе разговори со Западот за намалување на тензиите околу Украина.

Путин рече дека Кремљ сè уште го проучува одговорот на САД и НАТО на безбедносните барања на Русија, кои вклучуваат НАТО да не се шири во Украина и другите поранешни советски земји и дека ќе го укине распоредувањето во Источна Европа.

Тој додаде дека САД и нивните сојузници ги прекршиле обврските за интегритетот на безбедноста направени во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

Рускиот лидер исто така тврдеше дека додека западните сојузници ја нагласуваат слободата на секоја земја да избира сојузи, тие го занемаруваат принципот на „неделивост на безбедноста“ содржан во документите на ОБСЕ.

Тоа го вклучува принципот дека безбедноста на една нација не треба да се зајакнува на сметка на другите.

Путин ова го изјави по средбата со унгарскиот премиер Виктор Орбан во Кремљ каде што разговараа за тензиите во Украина.

Средбата помеѓу Путин и Орбан се случува кога тензиите меѓу НАТО и Русија се зголемуваат откако Кремљ собра десетици илјади војници на границата со Украина.

Американските функционери постојано предупредуваа дека Русија може да ја нападне Украина во секој момент, додека Русија ги отфрли обвинувањата. Американските и руските претставници разменија остри зборови на седницата на Советот за безбедност на ОН во понеделникот.

Западните земји се заканија дека ќе воведат координирани санкции кон Русија во случај на упад во Украина.

На прес-конференцијата со Путин, Орбан тврдеше дека „политиката на санкции што е воведена против Русија и нанела поголема штета на Унгарија отколку на Русија“.

Тој рече дека Унгарија изгубила некои пазари поради политиката на санкции, која првпат стапи на сила во 2014 година поради акциите на Русија во Украина. Лидерите на ЕУ едногласно гласаа за продолжување на санкциите.

За НАТО, Орбан рече дека јазот меѓу Русија и НАТО е сè уште голем, но не е „непремостлив“.

„Можно е да се постигне договор кој гарантира мир, ја гарантира безбедноста на Русија и е прифатлив за земјите-членки на НАТО“, рече тој.

About

Check Also

Мицкоски: Никогаш не било полошо во Македонија – треба да има избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ; Христијан Мицкоски во „Тема на денот“ во дневникот на Сител истакна дека …

Leave a Reply

Your email address will not be published.