Breaking News

Видео: Најголемиот „Hummer H1“ во светот

Сепак, дури и Терминаторот, би бил запрепастен од најновата креација на Шеикот на Виножито (познат како Шеик Хамад бин Хамдан Ал Нахјан) од Обединетите Арапски Емирати, преголемиот „Hummer H1“ наречен „X3“.

Со нето вредност од приближно 20 милијарди долари и четири одделни музеи за автомобили во ОАЕ, Нахајан има афинитет да прави големи верзии на возилата што ги поседува.

Некои од другите возила на Шеикот вклучуваат масивен „Jeep“, огромен „Power Wagon“ и, се разбира, овој „Hummer H1“, пренесе Јутарњи.хр.

Креацијата е висока 6,6 метри, долга 14 метри и широка 5,8 метри.

„Hummer H1 X3 “целосно го оправдува своето име, бидејќи е три пати поголем од стандардниот „Hummer H1“.

Тој е целосно во возна состојба благодарение на дизел моторите на секое тркало, што значи дека користи и погон на сите тркала.

Внатрешноста на „H1 X3“ не е сосема совршено пресликана како надворешноста, но вклучува некои погодности како тоалет и мијалник.

Шеикот поседува и околу 3.000 други возила, кои обично се украсени со виножита, а се чуваат во џиновска пирамида среде пустина.

Џиновскиот „ Hummer “ моментално е изложен во „Off-Road“ историскиот музеј во Ал Мадам, ОАЕ, но веројатно може да се види и од вселената.

About

Check Also

Мицкоски: Никогаш не било полошо во Македонија – треба да има избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ; Христијан Мицкоски во „Тема на денот“ во дневникот на Сител истакна дека …

Leave a Reply

Your email address will not be published.