0.8 C
Skopje

Економија

Граѓаните ослободени од каматите за долговите: ВМРО-ДПМНЕ со реакција за одлуката

Новиот предлог закон на Владата за помош на најчувствителните категории граѓани, кои не успеале да си ги подмират обврските спрема државните и јавните претпријатија, ослободи над 150 илјади граѓани од плаќање на каматите, поради пандемискиот период. Износот на основниот...

Финансиска нестабилност ја чека еврозоната по корона кризата

По корона кризата ќе има зголемен ризик од финансиска нестабилност во еврозоната. Со вакво предупредување излезе Европската централна банка (ЕЦБ). Во анализата се истакнува дека владите се соочуваат со задача да најдат деликатна рамнотежа помеѓу предвременото прилагодување на мерките...

(ФОТО) Градоначалникот на Охрид, Георгиески предлага поскапување на водата за пиење

Минатата среда на седницата на Советот на општина Охрид, градоначалникот Константин Георгиески со предлог за покачување на водата за пиење по решението на Регулаторната комисија. Овој пат расте фиксниот надоместок, и тоа на 100 денари за физички лица и 120...

Критовалутите достигнаа вредност од 2 трилиони долари

Вредноста на сите 9.115 криптовалути што ги следи веб-страницата „CoinMarketCap.com“, имаше комбинирана пазарна вредност од 1,996 трилиони долари, што претставува зголемување од околу 2,6% во последните 24 час, пишува, Денар. Вкупната вредност на сите криптовалути на почетокот на јануари надмина...

Виното е трет производ по вредност за извоз, тврди Хоџа

Нашето грозје е со висок квалитет, нашите вина се надалеку познати по богатството на вкусови и ароми. Ова го истакна денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа во Кавадарци, каде со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев закроија винова...

Компаниите што ќе имаат загуби ќе ја враќаат помошта која ќе ја добијат од државата за исплата на плати

Компаниите со загуба ќе ги враќаат парите кои од државата ќе ги добија како помош за исплата на платите, мерка која треба да биде дел од петтиот пакет мерки за помош на стопанството. Фирмите кои ќе прикажат добивка на крајот...

Производителите на ориз на 23-ти февруари излегуваат на протест

Оризопроизводителите од кочанско на 23. февруари ќе излезат на протести. Со старата земјоделската механизација ќе го блокираат патот Штип-Кочани. На ресорното министерство и Платежна агенција тие им дадоа рок за исплата на субвенциите до понеделник, но не веруваат дека парите ќе...

Нова можност на Е-ПДД за МојДДВ: граѓаните ќе можат да ја проверуваат исплатата

Управата за јавни приходи на електронската платформа е-ПДД постави нова функционалност за граѓаните кои скенираат фискални сметки преку апликацијата Мој ДДВ, информираат од УЈП. Појаснуваат дека секој граѓанин со најава на својот профил на е-ПДД ,...

Лукаревска: Во тек е исплатата на Мој ДДВ за последното тромесечие, предвиден е поврат во износ од 382 милиони денари

Во тек е исплатата за месеците октомври, ноември и декември. Треба да се вратат 382 милиони денари или 6,1 милион евра, информира директорката на Управата за јавни приходи на денешната прес-конференција. Лукаревска исто така, рече дека поврат на Викенд без...
- Advertisement -

Последни објави

ЗАЕВ ДЕЦИДЕН: Нема да дозволам да се вратиме во барok со бикови, шмизли и лавови

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот,...
- Advertisement -