17.8 C
Skopje

Избор на уредникот

Успex на денот: Со убав собир се одбележа нов фрижидер на полициски синдикат Кавадарци

Претседателот на македонскиот полициски синдикат д-р Марјан Кицев се пофали на фејсбук дека на МПС Кавадарци им е доделен фрижидер на користење. Почитувани денес во Кавадарци страна на Потпретседателот на МПС Зоран Крстев и Претседателот на Совет на МПС...

Миланов: Здравствената состојба на Камчев не е добра, доставивме обемна медицинска документација

Адвокатот на Јордан Камчев, Еленко Миланов по завршувањето на судењето за случајот „Плацови на Водно“ вели дека наводните трансакции кои ги направил обвинетиот Камчев се неосновани, бидејќи трансакции, без економско вештачење не може да се користат во процесот, пишува...

ВАРДАР ќе обезбеди милион евра гаранција за да добие дозвола за настап на Лигата на шампионите

Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како гаранција за непречен настап во елитното натпреварување за сезоната 2021/22. Повеќе македонски медиуми денеска објавија дека...

Што содржи синдикалната кошничка од 34.212 денари во јуни?

Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212 денари. Од елементите што ја сочинуваат синдикалната кошница, за јуни, како што соопшти Сојузот на синдикати,...

Гори депонијата во Берово, зафатена е голема површина (ФОТО)

Во гаснењето на депонијата тимот од комуналното претпријатие со две машини учествува во нанесување на земја, кој е единствениот начин за гаснење на пожарот, потенцира Рунтевски, а потребни се големи количини. Четврти ден како гори депонијата во Берово. Директорот на...

Го активира ли делта-сојот црвениот аларм: Од понеделник ќе се дозволи и вакцинација на деца од 12 до 16 години

Oд понеделник ќе почне теренска вакцинација, а ќе се дозволи и вакцинација на деца од 12 до 16 години, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Децата ќе се вакцинираат со „Фајзер“ која во овој моменет е единствена вакцина која...

Па ние сме за ГИНИС: 100 денари плата исплатена во Македонија на работници во јавно претпријатие во Виница

На стотината вработени во комуналното претпријатие „Солидарност“ од Виница вчера им била исплатена платата за мај во висина од 100 денари. Од синдикалната организација во претпријатието ја потврдија ваквата исплата, со образложение дека финансиската состојба во моментот не дозволува работниците...

Милошоски: Очекувам сите политички партии да ја подржат Резолуцијата и да имаме јасни македонски позиции

Би сакал да ве информирам по однос на предлог Резолуцијата за Евро интеграции и наметнатите билатерални спорови за кои што цениме дека треба да има македонски државни позиции, денеска остваривме средба со пратениците на ЛДП, ДОМ и Демократски сојуз,...

Еди Рама: Свадбата беше подготвена, зетот стокмен, само невестата (ЕУ) не дојде

Ќе продолжиме да спроведуваме реформи, да исполнуваме критериуми, да правиме се што се бара од нас, но почетокот на преговорите и членството во Европската Унија не зависат од нас, нагласи денеска албанскиот премиер Еди Рама, во Охрид. Според него,...

Се’ уште не се знае дали ќе биде потребна и трета доза на ваkцина, изјави Филипче

Се’ уште нема јасен став околу употребата на трета доза на вакцината против коронавирус, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Како што посочи, никој не може со сигурност засега да каже каква ќе биде иднината во однос на вакцинацијата. „Дали овие...
- Advertisement -

Последни објави

Ѓоковиќ приреди вистинско шоу во Токио: Влезе на тренинг кај белгиските гимнастичарки (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ е најбаранта личност во олимпиското село во Токио каде Србинот последните неколку дена беше „цел“ на спортистите...
- Advertisement -