2.8 C
Skopje

Колумни

Каде отиде државата?

Имавме земја со предиспозиции за да бидеме Швајцарија на Балканот, дојдовме до степен да молиме за милостиња од Бугарија, Грција, Србија. Дојдовме до таму да веќе се ни е нормално. Беше ОК да добиеме вето од Грција, беше ОК...

Зад завеси кои кријат тајни, кои треба да се изненадување нема некој кој ќе дочека среќа

Актуелна вчера беше изјавата на премиерот Заев и најавата дека ДУИ во сабота ќе ни каже нешто многу важно кое како што вели премиерот било многу модерно и соодветно за 21 век. Замислете, Ахмети ќе ни соопштел нешто со кое...

Вучиќ со ШАХ-МАТ за Бугарите

Српскиот претседател, за многумина „диктатор“ Александар Вучиќ кој долги години меѓу многумина важи за човек кој сака да има контрола над се во Србија, покрај тоа што се погрижи за да се покаже како вистински и достоен лидер на...

Го чекаме ли Годо

Безвременската драма на Самјуел Бекет “Во очекување на Годо“ беше омилената литература (и драма) на мојата генерација кога се говореше за бесмислата на животот, но се говореше интелектуалистички, со сериозни филозофски и теолошки намекнувања во толкувањето на текстот. Некои...
- Advertisement -

Последни објави

ЗАЕВ ДЕЦИДЕН: Нема да дозволам да се вратиме во барok со бикови, шмизли и лавови

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот,...
- Advertisement -