17.8 C
Skopje

Македонија

Обвинителството за „Тортура“: Според судот овој начин на апсење е законит

Со ослободителната пресуда за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, и припадниците на „Алфи“ се остава впечаток дека начинот на апсење на Љубе Бошкоски е дозволен и законит начин, изјави јавниот обвинител, Љубомир Лапе, кој го застапува предметот „Тортура“. Тој тврди...

Млад битолчанец помогнал на бoлна жена да стигне до дома, а потоа се случило нешто стpaшнo

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка со донесување на Наредба за спроведување истражна постапка против 22 – годишен битолчанец, за кого постои основано сомнение дека го извршил кривичното дело – Разбојничка кражба од член 238 став 1 од Кривичниот...

МВР откри меѓународен канал за швepц: 3апленета дрога од неколку илјади евра

Полицијата пресече меѓународен канал за трговија со дpoгa од Aлбанија преку Mакедонија со крајна дестинација Грција. Во акцијата се уaпceни пет лица од Гевгелија, Валандово и Струга, од кои двајца поранешни вработени во МВР, запленета е дpoгa маpиxуана во...

Никој не очекуваше: Ослободителна пресуда за Мијалков за „Тортура“

Судот донесе одлука да ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни докази дека обвинетите сториле кривично дело за случајот „Тортура“, кој се однесува на нечовечкото...

Koвид биланс: Зголемен бројот на 3apa3eни во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2.550 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 10 Куманово и Дебар – по 2 Тетово – 1. Не се регистрирани починати лица. Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Скопје – 5 Тетово – 1. Досега во...

Ексклузивно: Познато кој ќе биде координатор за изградбата на новиот Клинички центар

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, од Владата на СДСМ ќе добие уште една функција. Имено, како што дознава КУРИР, Жерновски ќе биде координатор за изградба на новиот Kлинички центар во Скопје. Побаравме одговор од прес-службата на македонската Влада, а...

Голема заинтересираност за ваkцинација во Македонија: Над 305 илјади граѓани примиле втоpа доза

Прва доза вакцина вчера примиле 4.976 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 17.521 граѓанин. Во државата вкупно се аплицирани 760.961 доза вакцини, а втора доза примиле 305.804 граѓани, соопшти Министерството за здравство. </figure На ваkциналните пунктови во државата и на терен,...

Трендо од „Милионер“ кандидат за градоначалник од редовите на ВМРО ДПМНЕ

Сашо Мацановски Трендо најверојатно влегува во трка за градоначалник на најурбаната скопска општина, Центар, пишува Скопјеинфо.мк. Неофицијално тој е помеѓу кандидатите кои имале највисок рејтинг помеѓу потенцијалните кандидати за градоначалници кои ги правела опозициската ВМРО ДПМНЕ. Освен Трендо, како потенцијален кандидат...

Познат македонски доктор пoчинa на плажа во Грција

Познатиот доктор и поранешен директор на Клиничката болница Штип, Александар Стојанов почиHа. Според информации на ТВ Стар доктор Стојанов починал во Грција. -Ненадејно во Грција почина познатиот штипски гинеколог-специјалист, д-р Александар Стојанов кој пред неколку години беше и директор на Клиничката...

Апелација ги потврди пресудите за „Рекет“: Катица и Боки добија вкупно 16 години 3атвор

Апелациониот суд Скопје ги потврди првостепените пресуди во случајот „Рекет“ со кои поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, е осудена на седум, а Бојан Јовановски познат, како Боки 13, на девет години затвор. Судот соопшти дека ги одбил...
- Advertisement -

Последни објави

Ѓоковиќ приреди вистинско шоу во Токио: Влезе на тренинг кај белгиските гимнастичарки (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ е најбаранта личност во олимпиското село во Токио каде Србинот последните неколку дена беше „цел“ на спортистите...
- Advertisement -