2.8 C
Skopje

Македонија

ЗАЕВ ДЕЦИДЕН: Нема да дозволам да се вратиме во барok со бикови, шмизли и лавови

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот, некаде во минато време. Гевгелија, којашто е со отворени порти кон Европа, знам дека нема да дозволи режимот да се...

Италија и Данска со нови KOВИД протоколи за државјаните на Македония

Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување за државјаните на Република Северна Македонија во Италијанската Република. Притоа на нашите државјани им се дозволува...

Топлото време од Петковден до Митровден се вика Бабино лето: Ако се заплеткате во мрежа од пајак еве што ве очекува!

Ако случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од Света Петка до Свети Димитрија) меѓу нашиот народ од дамнина се нарекува Бабино или Бабино...

Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата...

На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот и да се вратиме назад, а напред продолжуваме со заокружување на број 12, порача вечерва...

Арсовска од личната карта што ја покажа СДСМ е гласач во Петрич

Ако во системот за електронски увид во избирачкиот список на Бугарија се внесе матичниот број на бугарската лична карта за која СДСМ тврди дека е на Данела Арсовска, се добива резултат дека таа личност е регистриран гласач на претстојните...

Петковден: Денеска се празнува Св. Петка, штити од несреќи и болести

Денеска е Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света Петка. Неа и е посветена црквата во долниот дел на скопската населба Црниче. Била од словенско потекло, од градот Епиват, меѓу Салинаврија и Цариград. Родителите и биле имотни и побожни христијани. Таа...

Утре е Света Петка- штити од разни несреќи, но и од многу болести

Утре на 27 октомври се празнува света Петка. Православните верници ја слават Света Петка или Црна Света Петка, зошто веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Оваа славна светителка се роди во градот...

СЕ ЗАЈАКНУВА МНОЗИНСТВОТО? – Уште неколку пратеници ќе се приклучат на владеачкото мнозинство, најави Заев

Не може општините да ги делат граѓаните, да имате политики кои ќе не скараат со соседите и да се залагаат за барок, вели премиерот Зоран Заев како одговор на прашањето дали би се повлекол од власта, доколку опозициската ВМРО-ДПМНЕ...

Нема намалување на цените на горивата, ова е новата одлука на РКЕ

Нема намалување на цените на горивата, ова е новата одлука на РКЕ Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука за цената на горивата. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)...

Агим Јонуз: Нема мега патриот кој не вози џип, соживотот се изгуби со комерцијализација на политичко ниво

Во минатото се делело на турско и каурско, а не на албанско, македонско, бугарско или српско. Цивилизациските норми во тоа време влечеа период кога во чаршија ако не збориш турски, не си од чаршија. Од секогаш имало албанци, само...
- Advertisement -

Последни објави

ЗАЕВ ДЕЦИДЕН: Нема да дозволам да се вратиме во барok со бикови, шмизли и лавови

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот,...
- Advertisement -