17.8 C
Skopje

Муабет на денот

ТОРНАДО ВО МАКЕДОНИЈА: СТРАШНИ СНИМКИ ПРЕДИЗВИКАА ЗАГРИЖЕНОСТ КАЈ ГРАЃАНИ ОД БИТОЛСКО

Пелагонија попладнево беше зафатена од невреме проследено со дожд, ветер и електрични празнења. Метеорологот Славчо Попоски на својот Фејсбук профил објави снимка од торнадо кое се формираше кај Живојно. „Денес поради големата нестабилност во Атмосферата, дојде до формирање на Торнадо во...

ВАРДАР ќе обезбеди милион евра гаранција за да добие дозвола за настап на Лигата на шампионите

Двократниот европски првак, Вардар и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Раководството на македонскиот ракометен великан обезбеди еден милион евра, потребни како гаранција за непречен настап во елитното натпреварување за сезоната 2021/22. Повеќе македонски медиуми денеска објавија дека...

Што содржи синдикалната кошничка од 34.212 денари во јуни?

Според пресметките, просечната нето плата во јуни покрива околу 82 отсто од трошоците на четиричлено семејство. Синдикалната минимална кошница за јуни годинава изнесува 34.212 денари. Од елементите што ја сочинуваат синдикалната кошница, за јуни, како што соопшти Сојузот на синдикати,...

УХМР ИЗДАДЕ АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Освен многу топлото време ни доаѓа и невремето, овие периоди од денот не излегувајте од дома

Времето утро ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Кон крајот на денот наместа ќе има појава на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Времето во сабота ќе биде претпладне сончево со мала до...

Гори депонијата во Берово, зафатена е голема површина (ФОТО)

Во гаснењето на депонијата тимот од комуналното претпријатие со две машини учествува во нанесување на земја, кој е единствениот начин за гаснење на пожарот, потенцира Рунтевски, а потребни се големи количини. Четврти ден како гори депонијата во Берово. Директорот на...

Го активира ли делта-сојот црвениот аларм: Од понеделник ќе се дозволи и вакцинација на деца од 12 до 16 години

Oд понеделник ќе почне теренска вакцинација, а ќе се дозволи и вакцинација на деца од 12 до 16 години, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Децата ќе се вакцинираат со „Фајзер“ која во овој моменет е единствена вакцина која...

Милошоски: Очекувам сите политички партии да ја подржат Резолуцијата и да имаме јасни македонски позиции

Би сакал да ве информирам по однос на предлог Резолуцијата за Евро интеграции и наметнатите билатерални спорови за кои што цениме дека треба да има македонски државни позиции, денеска остваривме средба со пратениците на ЛДП, ДОМ и Демократски сојуз,...

17 македонски градови го победиле koронавирусот – еве каде нема активни случаи на заразени

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 155.689, бројката на оздравени пациенти е 150.063, на починати е 5.485, а бројот на активни случаи изнесува 141. Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција...

Телохранителот на кралот на Инстаграм брутално претепан на Миконос во својот хотел: Го тепале 15 момчиња

Телохранителот кој бил брутално претепан на Миконос, завршил на операција. Никос Аравантинос, телохранител на американскиот мултимилионер Дан Билзериан, кого го нарекуваат Крал на Инстаграм, бил задржан во болница откако брутално го претепала група од 15 момчиња, пренесуваат грчките медиуми. Нападот на...

Владата се повлекува од Законот за учебници – нема да има референдум

Владата се повлекува од предлог-законот за учебници и наставни материјали со кој од следната година четвртоодделенците требаше да почнат да учат од дигитални учебници. Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ добиле официјално известување од претседателот на Собранието, Талат Џафери...
- Advertisement -

Последни објави

Ѓоковиќ приреди вистинско шоу во Токио: Влезе на тренинг кај белгиските гимнастичарки (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ е најбаранта личност во олимпиското село во Токио каде Србинот последните неколку дена беше „цел“ на спортистите...
- Advertisement -