22.8 C
Skopje

Свет

Новинарка на РТЛ глумеше дека помага во поплавите: По ова видео доби отказ од работа (ВИДЕО)

Новинарка од германската телевизија РТЛ доби отказ откако непрофесионално и несовесно известуваше за подрачје погодено од поплавите што ја зафатија западна Германија. „Чистење по поплавата: Новинарка на РТЛ помага да се расчисти Бад Мунстерајфел“ – е насловот на телевизискиот прилог...

Крај на сезоната на Миконос: Новите рестрикции предвреме го завршија летото во Грција

Од вчера нема музика и журки на славниот грчки остров Миконос, откако стапија на сила новите правила за ограничување на ширењето на KОBИД-19. Тоа ги натера туристите да ги откажат годишните одмори и ги оставија празни сопствениците на вилите,...

Пукна брана во Германија: Властите стравуваат, вклучен воен аларм

Ситуацијата во северозападна Германија, во областите кои беа сериозно погодени од невремето - сè уште е крајно опасна и алармантна. Властите генерално се воздржани во однос на вкупниот број на исчезнати лица. Бидејќи мобилната мрежа и телефонските линии се...

Поплавите допрва доаѓаат! Предупредување од експерти од NASA – светот ќе се соочи со феномен кој носи големи проблеми

Дури и сега многу од градовите на подрачјето на САД имаат голем проблем со поплавите кои настануваат поради високата плима, но експертите од NASA предвидуваат дека до средината на 2030 година ќе има уште поголеми проблеми поради порастот на...

ЕЦДЦ предупредува: Нагло зголемување на инфekцијата во Европа во следните две недели

Европскиот центар за превенција и контрола на болеcти (ECDC) очекува нагло зголемување на инфекциите со kopонавиpуc во Европа поради ширењето на варијантата Дeлтa. Врз основа на анализи за земјите од Европската економска област (ЕЕА), агенцијата со седиште во Стокхолм очекува...

БOMБА ИМАЛО ВО РТС, ВРАБОТЕНИТЕ СЕ ЕВАКУИРААТ

Вести од Србија Вработените во јавниот сервис Радио Телевизија Србија (РТС) се евакуирани после дојавата дека во нивната зграда има бомба. Полицијата во моментов врши претрес во зградата. Српските медиуми јавуваат дека дојавата за бомба стигнала околу 14 часот, а по...

Меланија е друга жена откако повеќе не е во Белата куќа: Заборавете како некогаш изгледаше

Меланија е друга жена откако повеќе не е во Белата куќа: Заборавете како некогаш изгледаше Поранешната прва дама на САД, Меланија Трамп, по излегувањето од Белата куќа не сакала да комуницира со медиумите и вешто ги избегнувала местата на кои...

Се заkанува ли нова пaндеmијa: Регистриран случај на птичји гpип во Кина

Еден случај на инфекција со птичји грип X5H6 е потврден во КИНА. Инфицираниот маж (55) бил префрлен во болница, а локалните власти ја отстраниле живината во близина, пишува Ројтерс. Експертите веруваат дека птичјиот грип се јавува во ретки случаи. Тие тврдат...

Познат ММА борец пронајден обесен

Поранешниот професионален борач Тревис Фултон, кој се учествувал во најголем број ММА-борби во историјата на борењето, пoчиHaл во саботата во својата затворска ќелија во „Седар рапидс“, Ајова (САД). Првичните наводи укажуваат на саmоу6иство. Според канцеларијата на шерифот во Округот Лин,...

Избори во Бугарија: Каракачанов со убедлива победа во Македонија спрема своите противиници

Коалицијата Бугарски патриоти, предводена од ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, на вчерашните парламентарни избори во Бугарија освои 3,2 отсто од гласовите и не успеа да го надмине прагот од 4 отсто за влез во собранието. Коалицијата на Каракачанов, кој беше вицепремиер...
- Advertisement -

Последни објави

Ѓоковиќ приреди вистинско шоу во Токио: Влезе на тренинг кај белгиските гимнастичарки (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ е најбаранта личност во олимпиското село во Токио каде Србинот последните неколку дена беше „цел“ на спортистите...
- Advertisement -