2.8 C
Skopje

Регион

Многу лоша состојба: Бројката на новозаразени рипна над 2.000 луѓе, починале 8 пациенти во соседна Србија

Коронавирусот во последните 24 часа е потврден кај 2.216 лица, а истовремено како последица од овој вирус починале 8 пациенти. Тестирани се 15.656 лица, а на респиратор се приклучени 44 пациенти. Од почетоткот на пандемијата тестирани се 4.931.082 лица, заразени се...

ВУЧИЌ НА ИНСТАГРАМ СЕ ФАЛИ СО ДОРУЧЕК НА ХАУБА Половина килограм леб, мајонез, мортадела и домат ФОТО

Најдобар појадок. Половина килограм леб за секого, мајонез, мортадела и домат. Подготвени сме да посетиме нови градилишта во Источна Србија - напиша Вучиќ на Инстаграм. Александар Вучиќ, српскиот претседател, објави фотографија од појадок во природа на Инстаграм со министерот за...

И БИ СВАДБA – Ја „купил“ невестата со миксер со 3 кубици бетон

Во некои краишта на Хрватска, а и пошироко на Балканот, обичај е невестата да се „купи“. Младоженецот Крунослав Тополко (34) ја „купил“ својата невеста Ивана (28) со миксер и со 3 кубици бетон. Крунослав е градежник, а Ивана е медицинска сестра. Повеќе...

ГРЦИЈА ДОЗВОЛУВА И НЕВАКЦИНИРАНИ НА МАРАТОНИТЕ На спортски настани може да има само пет осто без вакцина

За масовните спортски натпревари во Грција со учество на над 300 учесници, како што се маратоните, дозволено ќе биде учество и на невакцинирани лица, но само пет отсто од вкупниот број и само доколку немаат можност да се вакцинираат...

НАЈНОВИ КОВИД МЕРКИ КОИ НЕМА ДА ИМ СЕ ДОПАДНАТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ТУРИСТИ: Грција воведе полициски час и забрана за музика на Закинтос и Крит

Грција денеска воведе полициски час и забрани музика на два популарни туристички острови со цел да се спречи ширењето на Ковид-19, изјави грчкиот заменик министер за цивилна заштита. Најновите мерки се однесуваат на островот Закинтос во Јонското Море, каде што...

Реконструкција на cтpaшната нecpeќа на косовскиот автобус (Видео)

Со помош на графичкиот оддел на хрватскиот портал "Dnevnik.hr" и информациите по полицискиот увид, била направена реконструкција на несреќата кај Славонски Брод. Според утврдените факти, возачот на автобусот се движел по јужната лента во насока на Липовац. На 211-тиот километар нагло...

БOMБА ИМАЛО ВО РТС, ВРАБОТЕНИТЕ СЕ ЕВАКУИРААТ

Вести од Србија Вработените во јавниот сервис Радио Телевизија Србија (РТС) се евакуирани после дојавата дека во нивната зграда има бомба. Полицијата во моментов врши претрес во зградата. Српските медиуми јавуваат дека дојавата за бомба стигнала околу 14 часот, а по...

Еди Рама: Свадбата беше подготвена, зетот стокмен, само невестата (ЕУ) не дојде

Ќе продолжиме да спроведуваме реформи, да исполнуваме критериуми, да правиме се што се бара од нас, но почетокот на преговорите и членството во Европската Унија не зависат од нас, нагласи денеска албанскиот премиер Еди Рама, во Охрид. Според него,...

Со новите мерки во Грција: Чист простор во угостителските објекти за вакцинирани и прележани од koрона

Со новите мерки што од 15 јули ќе се воведат во Грција за затворените делови на угостителските објекти, кината, театрите, стадионите и спортските сали, тие ќе може да работат или само за вакцинирани лица и оние кои прележале ковид-19...

Словенците ќе можат да бираат вакцина

Од утре Словенците ќе можат да избираат вакцина со која ќе се вакцинираат. Се смета дека со вакцинацијата ќе се обезбеди мирно лето и мирна есен. Во земјата се користат вакцините на Модерна и Фајзер, како и Астра Зенека...
- Advertisement -

Последни објави

ЗАЕВ ДЕЦИДЕН: Нема да дозволам да се вратиме во барok со бикови, шмизли и лавови

Гевгелија, нема да дозволиме никој да ѝ го украде европскиот дух и да ја врати во времето на барокот,...
- Advertisement -