Breaking News

Состанок на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Нов состанок ќе се одржи денеска и утре Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Република Македонија и Република Бугарија. Осумнаесеттиот состанокот ќе се одржи во Скопје, а на дневен ред ќе бидат забелешките дадени од бугарската страна за средовековниот период за нашите учебници по историја за …

Read More »

Абрамовиќ во Истанбул на преговорите со украинците

Роман Абрамович пристигна во Истанбул, каде денеска се одржува нова рунда преговори помеѓу претставниците на Русија и на Украна. Вчера беше објавено дека рускиот милијардер подолго време бил вклучен во преговорите меѓу Москва и Киев, но и дека бил жртва на труење со хемиски отров. Нема потврда во какво својство …

Read More »

Смит му се извини на Рок: Длабоко жалам!

Актерот Вил Смит, кој пред два дена ја доби наградата Оскар за најдобар главна машка улога, на социјалните мрежи објави порака во која се извини и рече дека „насилството никогаш не е прифатливо“. „Насилството во која било форма е отровно и деструктивно. Моето однесување на доделувањето на наградите беше неприфатливо …

Read More »

Првиот авион од Софија слета за Скопје

На Меѓународниот аеродром Скопје, утринава во 5 часот и 48 минути слета првиот лет од Софија до Скопје. Со воден мост во форма на виножито, ТАВ Македонија го пречека авионот на бугарската авиокомпанија „Гуливер“. Авионот од типот ATR 72-600 кој може да превезе 70 патници, го одбележа почетокот на официјалното …

Read More »

Србија ја тргна забраната и за извоз на суровото масло за јадење за македонските компании

Србија ја тргна забраната и за извоз на сончоглед во Северна Македонија и со тоа се решава проблемот со недостаток на суровина за неколку месеци. Претседателот на Одборот на директори на „Витаминка“ Симон Наумоски при денешната посета со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на фабриката за масло …

Read More »

Николовски- Нови субвенции за набавка на вештачко ѓубриво и за пченка, сончоглед и ориз

Обезбедуваме дополнителни субвенции за набавка на вештачко ѓубриво и за сончоглед, пченка и ориз изјави денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Тој на денешната средба со земјоделците во Штип изјави дека сите механизми и мерки се ставени во функција на обезбедување на одржливо земјоделско производство и стабилност на храна. Тој …

Read More »

Арсовска: За четири месеци решени двојно повеќе спорни предмети за АСНОМ во споредба со претходното раководство за три години

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денес на прес конференција за мостот АСНОМ сподели со јавноста кои се спорните предмети коишто треба да се решат за проектот да може во целост да се реализира, односно посочи дека несоодветното планирање на сите фази на проектот се главната причина за моменталните состојби …

Read More »

Од кога почнува летното сметање на времето

Од овој викенд, ноќта помеѓу сабота и недела, почнува летното сметање на времето. Тоа значи дека стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час напред. Летното сметање на времето почнува секој последен викенд во март и трае до последниот викенд во октомври, кога повторно настапува зимското сметање на времето. …

Read More »

Ништо не е случајно – Трајковски четврти пат стрелаше на идентичен начин (ВИДЕО)

Херојот на македонската фудбалска репрезнтација Александар Трајковски вчера од 25 метри погоди во мрежата на Донарума. Со „топовски“ удар едноставно ја испрати топката онаму каде што еден од најскапите голмани во историјата не можеше да одбрани за голема радост на Македонија и очај на Италија. Ако мислевте дека голот на …

Read More »

МНР: Македонија обезбеди привремено сместување за 68 Авганистанци

Согласно активностите и преземените обврски од нашето членство во НАТО, Република Северна Македонија обезбеди привремено сместување на 68 Авганистанци, наши сојузници, кои претходно беа ангажирани од страна на НАТО за време на мисијата во Авганистан. Оваа група е дел од поголемата група Авганистанци кои беа сместени во базата „Бехтел“ (Bechtel …

Read More »