Breaking News

Германците провериле: Еве колку далеку можат да стигнат електричните автомобили со 130 км/ч

Кога станува збор за досегот, класичните автомобили со мотори со внатрешно согорување одамна ја надминаа границата од 500 km, додека некои дизели се покажаа како вистински маратонци способни да поминат повеќе од 1000 km без полнење гориво. Електричните автомобили, пак, генерално не минуваат над 500 километри, дури и на деклариран …

Read More »

Колку посто од граѓаните веруваат во македонското судство?

Само 8 отсто од граѓаните веруваат во македонското судство. Податокот од истражување на Евротинк, денеска на судиите им го кажа американската амбасадорка, Брнз. Порача дека, доколку сака да ја врати довербата на граѓаните судството мора да биде ефикасно, независно и да го спроведува законот еднакво за сите. Претседателите на судските …

Read More »

Несогласноста за една изборна единица ќе води кон избори

Ако блокираат со амандмани, наш предлог ќе биде – вонредни избори, но ако има услови за тоа: војната во Украина да заврши и овде да имаме стабилна безбедносно-политичка состојба, вели лидерот на ДС Притисокот од помалите партии вроди со плод – расправата за предлогот за измените на Изборниот законик почна, …

Read More »

Спасовски: Во септември за 5 отсто ќе се покачат платите на сите вработени во МВР

„Имаме предвидено покачување оваа година за 5 отсто на сите вработени во МВР. Тоа ќе биде од септември, а вработените кои се вработени по Законот за работни односи и имаат потреба од усогласување со минималната плата, тоа е веќе направено“ рече министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во вестите на …

Read More »

Видео: Најголемиот „Hummer H1“ во светот

Сепак, дури и Терминаторот, би бил запрепастен од најновата креација на Шеикот на Виножито (познат како Шеик Хамад бин Хамдан Ал Нахјан) од Обединетите Арапски Емирати, преголемиот „Hummer H1“ наречен „X3“. Со нето вредност од приближно 20 милијарди долари и четири одделни музеи за автомобили во ОАЕ, Нахајан има афинитет …

Read More »

Кајли Џенер откри дека му го сменила името на синот: „Едноставно тоа не беше тој“

Кајли Џенер откри дека го сменила името на својот син кого го нарече Волф. Кајли и Травис Скот одлучиле дека на нивното дете тоа име не му прилега. „Нашиот син повеќе не се вика Волф“, напишала 24-годишната Џенер преку Инстаграм-стори. „Едноставно не чувствувавме дека тоа е тој“. Ријалити ѕвездата додала …

Read More »

УЈП врши голема контрола: Утрово голем број од КАМ маркетите со жолти ленти на вратите

Во синоќешното гостување во емисијата „Топ Тема“ на телевизија „Телма“, директорката на УЈП Сања Лукаревска, изјави дека повеќе од 300 инспектори контролори на УЈП се во инспекциски надзор во 84 објекти на КАМ маркетите заради регистрирани неправилности. „Согласно она што го утврдивме од теренските контроли во изминативе два дена, сметаме …

Read More »

Подгответе се за вистинска пролет: Температури до 23 степени и многу сонце – еве какво време не’ очекува

Денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува засилен ветер од северен правец. Ова се температурите: Во следните денови ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Денес и утре ќе дува умерен до засилен северен ветер. Прогноза за 24.03.2022 Минимална температура: -6°C …

Read More »

(Фото/Видео) Во Турција денеска се отвора најдолгиот висечки мост на светот – од Европа до Азија за само 6 минути

Во Турција денеска официјално ќе биде отворен мостот „Чанаккале 1915“ над Дарданелското море кој е долг 4,5 километри и ги спојува Европа и Азија. Тоа е еден од најдолгите такви мостови во светот и најдолг мост меѓу Европа и Азија, а истиот е познат како „ѓердан на теснината Чанаккале“. Мостот …

Read More »

Министерот Османи во работна посета на Брисел

Во рамки на посетата, на покана на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас, ќе учествува на работен појадок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Европската Унија. Министерството за надворешни работи информира дека работниот појадок ќе биде посветен на европското досие на Македонија, а ќе се одржи …

Read More »