Breaking News

Финска е најсреќната држава на светот , на кое место е Македонија?

Финска петта година по ред е прогласена за најсреќната држава на светот. И овој пат рангирањето го прават Обединетите нации за Меѓународниот ден на среќата кој е на 20 март. Финска, но и другите скандинавски држави доби многу високи оценки за сите параметри од Светскиот извештај за среќата, како очекуван …

Read More »

НОВИ БЛОКАДИ И ПРОТЕСТИ ВО СЕЛАТА ПОД БЕЛАСИЦА ЗА НЕКОНТРОЛИРАНАТА СЕЧА И ДРВОКРАДСТВОТО

Шумската полиција и шумочуварите да бидат на терен со зачестени контроли. Македонски шуми јавно да ги објави годишните планови за сеча на огревно дрво од Беласица. Ова се само дел од барањата на граѓаните кои учествуваа во локалниот совет за превенција на општина Ново село каде беа и преставници на …

Read More »

Колку чини да се живее еден месец во Солун

Пред околу 15 години, кога почнав да живеам во Грција, забележително беше дека Грците живееја раскошно без некакви грижи околу парите. Но тогаш полека кризата почна да си ги прави своето и значително го промени нивното секојдневие, планови, трошоци, начин на живот“, ја започнува Србинката Ана својата приказна на социјалните …

Read More »

УХМР со најава – какво ќе биде времето утре и во наредните денови?

Променливо облачно и студено со сончеви периоди. На места ќе провејува снег. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од -8 степени до -2 степени, а дневната од -2 до 7 степени Целзиусови. Во следните два дена ќе …

Read More »

Децата во населба Лисиче добија ново училиште

Учениците од ООУ „Димитар Македонски“ во населба Лисиче првиот ден од второто полугодие на учебната година го почнаа во новоизградениот објект на училиштето. -Тука конечно заврши долгогодишниот проблем со лошите услови и нашата општина доби училиште по сите европски стандарди. Од денеска учениците ќе можат да учат и да ги …

Read More »

Путин вели дека САД и сојузниците ги игнорирале безбедносните барања на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД ги игнорирале барањата на Русија НАТО да не се шири кон исток во неговите први забелешки за зголемените тензии околу Украина за повеќе од еден месец. Но, тој додаде дека Москва се уште е отворена за повеќе разговори со Западот за намалување на …

Read More »

Мицкоски со нов Извршен комитет

Претседателот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски објави дека ВМРО-ДПМНЕ има нов ИК. ВМРО-ДПМНЕ добива и двајца нови потпретседатели. Тоа е Тимчо Муцунски, кој е универзитетски професор на равниот факулет Јустинијан Први, и градоначалник на Општина Аеродром кој издвојуваше убедлива победа уште во првиот круг. Муцунски дел од соето образование …

Read More »

Зошто kaмерата пpед kлубот Готик вечерта на исчезнувањето на Матеј била завртена кон ѕидот?

Најголемиот проблем е тоа што таа вечер не работеле надзорните камери во клубот, а тоа не било случајно. Имено, овој клуб е синоним за собирање на членови на белградското подземје, пишува хрватски “24 Sata”. По исчезнатиот Сплиќанец Матеј Периш во Белград интензивно се трага. Полицијата ги прегледува и анализира снимките, …

Read More »

Бочваpски на состанок со Ебор Коридорот 8 останува врвен приоритет на оваа Влада

Министерот ги запознал претставниците на Банката за изградбата на железничката пруга на Коридорот 8, финансирана од ЕБОР, притоа потенцирајќи дека напролет започнуваат со изградба првата и втората фаза, односно делницата од Куманово до Крива Паланка. Изградбата на Коридорот 8 останува врвен приоритет на оваа Влада, посочи министерот за транспорт и …

Read More »

Андоновски: Владата на Ковачевски е убедливо најслаба влада во Македонија во последните 30 години

„По сите анализи кои што се трудев да бидам објективен и да ги направам ова е убедливо најслабата Влада која што владеела во Република Македонија во последните 30 години. Велам најслаба и внимателно ги избирам зборовите затоа што е најслаба и кадровски и програмски. Имам чувство како кадрите во оваа …

Read More »